Kazimierz Feliks Kumaniecki
Kazimierz Feliks Kumaniecki, znany również pod pseudonimami Jutro, Kozakiewicz, Aniela (ur. 18 maja 1905 w Krakowie, zm. 8 czerwca 1977 w Warszawie) był polskim filologiem klasycznym oraz profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i dyrektorem programowym Sekcji Polskiego Radia Delegatury Rządu na Kraj.
Życiorys
Urodził się w rodzinie akademickiej. W latach 1923–1926 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1926 obronił pracę doktorską, a następnie kontynuował naukę w Berlinie. Po habilitacji w 1930 roku, pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1936 przeniósł się na Uniwersytet Warszawski.
W czasie II wojny światowej angażował się w tajne nauczanie oraz działalność w Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcje redakcyjne w konspiracyjnych publikacjach. Po wojnie wrócił na Uniwersytet Warszawski, gdzie został kierownikiem Katedry Filologii Klasycznej.
Działalność naukowa i osiągnięcia
Kumaniecki był członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Był również prezesem Polskiego Towarzystwa Filologicznego i członkiem zagranicznych akademii.
Otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Państwową II stopnia za edycję dzieł Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Uhonorowano go również tytułem doktora honoris causa przez kilka uczelni. Jego badania koncentrowały się na retoryce, historiografii greckiej oraz literaturze klasycznej.
Publikacje
- Podanie o Wandzie w świetle źródeł starożytnych (1926)
- Gatunki literackie poezji greckiej (1946)
- Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu (1955)
- Wojna peloponeska (1953)
- Literatura rzymska: okres cyceroński (1977)
Odznaczenia
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1966)
- Krzyż Walecznych
Uczniowie
Wśród jego uczniów byli m.in. Jerzy Axer, Anna Komornicka oraz Marian Plezia.
Kumaniecki zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich filologów klasycznych, a jego prace miały istotny wpływ na rozwój badań nad kulturą antyczną w Polsce.