Kazimierz Antoni Daszkiewicz
Data urodzenia: 17 stycznia 1893, Lwów
Data śmierci: 10 marca 1972, Warszawa
Kazimierz Antoni Daszkiewicz był polskim wojskowym, bibliotekarzem i bibliografem, który odegrał kluczową rolę w organizacji Centralnej Biblioteki Wojskowej. Jego działalność w bibliotekarstwie wojskowym miała istotny wpływ na rozwój tej dziedziny w Polsce.
Działalność zawodowa
Daszkiewicz rozpoczął swoją karierę w Legionach Polskich, a w 1917 roku wspólnie z Wacławem Tokarzem zorganizował Bibliotekę Komisji Wojskowej Tymczasowej Rady Stanu w Warszawie. Początkowo działała ona przy Wojskowym Instytucie Naukowo-Wydawniczym, gdzie Daszkiewicz pełnił funkcję bibliotekarza do 1921 roku. Instytucja ta w 1919 roku przekształciła się w Centralną Bibliotekę Wojskową.
W 1918 roku ukończył studia wyższe we Lwowie, a jego wkład w bibliotekarstwo wojskowe obejmował opracowanie regulaminów oraz instrukcji dla bibliotekarzy pułkowych. Wspólnie z Januszem Gąsiorowskim stworzył „Polską bibliografię wojskową”, która była publikowana w latach 1921-1923 w czasopiśmie „Bellona”. W tym samym czasopiśmie opublikował również artykuł „Biblioteka Komisji Wojskowej” w 1918 roku.
Praca przed i po II wojnie światowej
Przed II wojną światową Daszkiewicz był redaktorem w wydawnictwach Gebethner i Wolff oraz Trzaska, Evert i Michalski. Po wojnie związany był z redakcją popularnonaukową Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. W 1922 roku współpracował ze Stanisławem Jarkowskim przy publikacji „Bibliografii ważniejszych prac dotyczących prasy polskiej”.
Podsumowanie
Kazimierz Antoni Daszkiewicz przyczynił się do rozwoju polskiego bibliotekarstwa wojskowego oraz był aktywnym uczestnikiem życia literackiego i wydawniczego w Polsce, zarówno przed, jak i po II wojnie światowej.