Dzisiaj jest 19 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kazimierz Czyżewski (jezuita)

Chcę dodać własny artykuł

Kazimierz Czyżewski SJ

Kazimierz Czyżewski (4 marca 1673 – 26 lipca 1746) był polskim jezuitą i duchownym katolickim, który pełnił funkcję rektora kolegium jezuitów w Toruniu.

Życie i kariera

Czyżewski wstąpił do zakonu jezuitów w 1689 roku. Po ukończeniu studiów z zakresu teologii i filozofii, pracował jako nauczyciel w szkołach zakonnych w Jarosławiu, Przemyślu, Chojnicach oraz jako nauczyciel retoryki w Gdańsku. W latach 1712-1722 pełnił rolę rektora kolegium jezuitów w Grudziądzu, gdzie dokończył budowę kościoła.

W 1722 roku przeniósł się na rok do kolegium w Piotrkowie. W czasie jego kadencji miały miejsce wydarzenia znane jako tumult toruński, które miały miejsce 17 lipca 1724. W wyniku napadu ludności ewangelickiej na kolegium, jezuici wytoczyli proces burmistrzowi Torunia, Janowi Gotfrydowi Rösnerowi, który został skazany za opieszałość w obronie katolickich gmachów.

Po zakończeniu kadencji w Toruniu w 1726 roku, Czyżewski pracował w Jarosławiu, a w latach 1730-1732 był rektorem w Sandomierzu. Ostatnie lata życia spędził we Lwowie i Krośnie.

Przypisy

Nie podano dodatkowych przypisów.

Bibliografia

  • Jan Poplatek, Kazimierz Czyżewski, w: Polski Słownik Biograficzny, tom IV, 1938

Kategorie: Duchowni związani z Krosnem, Ludzie związani z Grudziądzem, Ludzie związani z Piotrkowem Trybunalskim, Ludzie związani z Sandomierzem, Polscy kaznodzieje, Polscy retorycy.