Katarzyna Szwedzka
Katarzyna Szwedzka, znana również jako Katarzyna z Vadsteny, urodziła się około 1331 roku jako córka św. Brygidy Szwedzkiej. Była szwedzką zakonnicą i brygidką, a Kościół katolicki uznaje ją za świętą.
Żywot świętej
Katarzyna była drugą córką Ulfa Gudmarssona i św. Brygidy. W wieku 13 lat została wydana za rycerza Egarda Lyderssona von Kyren, jednak przekonała męża, aby zachował jej dziewictwo. W 1349 roku jej matka wyruszyła w pielgrzymkę do Rzymu, a Katarzyna dołączyła do niej w 1350 roku. Po śmierci męża, Katarzyna i Brygida prowadziły życie w ubóstwie, spędzając czas na modlitwie.
Katarzyna jest autorką religijnej księgi „Själens tröst” (pol. „Pocieszenie duszy”), której kopia z 1407 roku przetrwała do dziś. Po śmierci matki w 1373 roku, Katarzyna przywiozła jej szczątki do Szwecji, a w 1375 roku wróciła do Rzymu, aby wspierać proces kanonizacyjny Brygidy.
Katarzyna doznawała objawień i w ostatnich latach życia ciężko chorowała. Zmarła 24 marca 1381 roku, a uroczystości pogrzebowe prowadziło trzech biskupów, przy czym nad jej grobem zaobserwowano wiele nadprzyrodzonych zjawisk.
Kult
Kult Katarzyny został zatwierdzony przez papieża Innocentego VIII w 1484 roku, a jej relikwie złożono w Vadstenie 1 sierpnia 1489 roku. Niestety, w wyniku protestantyzmu w Szwecji, relikwie te zaginęły.
Patronat i Obchody
Katarzyna jest patronką Szwecji, osób doświadczających niepowodzeń oraz tych, którzy pragną ochrony przed aborcją i poronieniem. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 marca, a w Szwecji obchody przypadają na 2 sierpnia.
Ikonografia
W ikonografii Katarzyna często przedstawiana jest z łanią, symbolizującą jej dziewictwo, oraz z kielichem w dłoni.