Katarzyna Cornaro – Królowa Cypru
Katarzyna Cornaro (1454-1510) była ostatnią królową Cypru. Pochodziła z weneckiej rodziny, która dokumentowana była na Cyprze od 1372 roku. Była córką Marka Cornaro, senatora Republiki Weneckiej, oraz siostrą Jerzego Cornaro, prokuratora kościoła św. Marka.
Po śmierci króla Jana II Cypru, Katarzyna i jej ojciec poparli Jakuba Bastarda, który objął tron jako Jakub II. W 1472 roku, z inicjatywy stryja Andrzeja Cornaro, Katarzyna poślubiła Jakuba II, otrzymując w posagu 100 tysięcy dukatów.
Po śmierci męża w czerwcu 1473 roku, Katarzyna, będąc w ciąży, urodziła syna Jakuba III. Sytuacja królowej stała się skomplikowana z powodu roszczeń do tronu ze strony siostry Jakuba II, Szarlotty, oraz wsparcia dla nieślubnego syna Ferdynanda z Neapolu, Alfonsa.
W wyniku wewnętrznych walk o tron, zamordowano stryja Katarzyny oraz jego siostrzeńca. Jakub III zmarł w sierpniu 1474 roku, a podczas jej panowania Cypr przeszedł pod kontrolę weneckich kupców.
26 lutego 1489 roku Katarzyna została zmuszona do abdykacji, a królestwo Cypru stało się kolonią Republiki Weneckiej. Katarzyna opuściła Cypr 1 marca 1489 roku i 5 czerwca przybyła do Wenecji, gdzie zmarła jako władczyni Asolo.
Upamiętnienie
Katarzyna Cornaro została pochowana w kościele San Salvador w Wenecji, gdzie znajduje się jej grobowiec oraz płyta nagrobna.
Bibliografia
- Pernoud R., Kobieta w czasach wypraw krzyżowych, Gdańsk 1995, s. 267-276.