Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Karol Robert

Karol Robert – Władca Węgier

Karol Robert (ur. 1288 w Neapolu, zm. 16 lipca 1342 w Wyszehradzie) był pierwszym królem Węgier z dynastii Andegawenów, koronowanym w 1310 roku. Był jedynym synem Karola Martela i Klemencji Habsburg, a jego przodkowie związani byli z dynastią Arpadów.

Reklama

Walka o tron węgierski

Po śmierci ojca w 1295 roku, Karol Robert rościł sobie prawa do tronu Węgier. Chociaż papież Bonifacy VIII odmówił mu praw do Neapolu, poparł jego kandydaturę na króla Węgier. W 1300 roku, z pomocą możnowładców, zorganizował wyprawę do Węgier, gdzie został uznany przez arcybiskupa ostrzyhomski Grzegorza. Jego koronacja jednak została uznana za nieważną, co zmusiło go do wycofania się.

Reformy i osiągnięcia

Karol Robert zmarł 16 lipca 1342 roku i został pochowany w katedrze w Székesfehérvár. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych władców Węgier, dzięki reformom administracyjnym i militarnym oraz ograniczeniu wpływów możnowładców. Zbudował także liczne zamki, co wzmocniło obronność kraju. Po jego śmierci tron objął jego syn Ludwik Andegaweński.

Reklama

Małżeństwa i potomstwo

  • Maria (1306–1317) – córka księcia Kazimierza bytomskiego
  • Beatrycze (24 czerwca 1318) – córka cesarza Henryka VII Luksemburskiego, zmarła przy porodzie
  • Elżbieta (6 lipca 1320) – córka Władysława I Łokietka

W przeszłości twierdzono, że Karol Robert miał dwie córki, jednak brak dowodów potwierdza, że mogły one nie istnieć.

Upamiętnienie

Karol Robert jest upamiętniony na węgierskim banknocie dwustoforintowym oraz na pomniku na Placu Bohaterów w Budapeszcie.

Podsumowanie

Karol Robert, jako pierwsza postać z dynastii Andegawenów na tronie Węgier, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polityki kraju i wprowadzeniu reform, które miały długotrwały wpływ na Węgrzech.

Reklama
Reklama