Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Karol Mikołaj Juniewicz

Karol Mikołaj Juniewicz OSPPE

Karol Mikołaj Juniewicz, znany jako Doctor S. Theologii Z.O.S. Pawła P. Pustelnika, był bratem zakonnym Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, pisarzem i poetą późnego baroku. Urodził się w 1695 roku w Niehniewiczach w Wielkim Księstwie Litewskim i zmarł 23 października 1756 roku.

Reklama

Życiorys

Juniewicz pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Prawdopodobnie kształcił się w wileńskim kolegium jezuickim, a w 1717 roku wstąpił do zakonu paulinów, gdzie pełnił różne funkcje, w tym sekretarza prowincji polskiej oraz wykładowcy w szkołach zakonnych.

Twórczość

Twórczość Juniewicza charakteryzuje się późnym barokiem, nawiązującym do oświecenia. Pisał zarówno w języku polskim, jak i łacińskim, tworząc utwory panegiryczne oraz poematy, w tym znany poemat Refleksje duchowne z 1731 roku. Dzieło to, posiadające dwie redakcje, jest przykładem satyry społeczno-religijnej i barokowej groteski.

Reklama

Juniewicz był krytyczny wobec rzeczywistości politycznej i społecznej, co przyczyniło się do jego postrzegania jako prekursora oświecenia. Jego styl poetycki był innowacyjny, a relacje z instytucjami politycznymi przyniosły mu krytykę ze strony współzakonników. Ostatnie lata życia spędził najprawdopodobniej na Litwie, a po śmierci został pochowany w zakonie paulinów.

Reklama

Ważniejsze utwory

  • Augurium sortis beatae Virginis Mariae (Częstochowa, 1713)
  • Refleksje duchowne na mądry króla Salomona (Częstochowa, 1731; wydania z 1753)
  • Dziewosłąb na ślub Zofii Sieniawskiej i księcia Augusta Czartoryskiego (Częstochowa, 1731)
  • Uwagi pobożne i polityczne (Wilno, 1753)
  • Akta prowincji polskiej księży paulinów (rękopis w Bibliotece Jasnogórskiej)

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Reklama