Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Karol Maksymilian Henckel von Donnersmarck

Karol Maksymilian Henckel von Donnersmarck

Data urodzenia: 12 lutego 1642, Świerklaniec

Data śmierci: 18 sierpnia 1720, Świerklaniec

Karol Maksymilian Henckel von Donnersmarck był baronem i hrabią cesarstwa, a także panem Tarnowskich Gór. Był młodszym synem hrabiego Jerzego Fryderyka i Anny Heleny von Kaunitz.

Życiorys

W 1671 roku Karol przejął władzę w Tarnowskich Górach, podczas gdy jego starszy brat Leon Ferdynand zarządzał Bytomiem. Bracia podzielili prawa do kruszców, gdzie Leon z potomkami miał prawo do wydobycia rud żelaza, a Karol galman.

Relacje Karola z mieszkańcami Tarnowskich Gór były napięte, co często prowadziło do skarg na jego rządy do cesarza. W 1677 roku zobowiązano go do przestrzegania praw wolnego miasta. W kolejnych latach nadał Tarnowskim Górom kilka przywilejów, w tym możliwość organizowania dodatkowych jarmarków.

W 1691 roku wybuchł bunt mieszkańców, gdyż hrabia żądał 5 tys. florenów. Wydany wyrok w 1697 roku uwzględnił tylko część zarzutów, a Karol ponownie musiał przestrzegać przywilejów miasta. Jego swoboda w wyznaczaniu burmistrza i radnych była ograniczona. W początkach XVIII wieku cesarskie komisje ponownie interweniowały w sprawy miasta.

Okres przełomu stuleci był trudny dla Tarnowskich Gór, a stan finansów miasta uległ pogorszeniu. W 1703 roku hrabia zreorganizował struktury władzy, co pomogło w zmniejszeniu długów miasta. W 1713 roku populacja Tarnowskich Gór wynosiła około 1200 osób, a w kolejnych latach miasto zmagało się z klęskami żywiołowymi, co doprowadziło do zarazy w 1715 roku, w której zmarło 152 osoby.

W czasie rządów Karola Maksymiliana Tarnowskie Góry odwiedzili dwaj monarchowie: Jan III Sobieski (1683) i August II Mocny (1697). Hrabia zmarł w 1720 roku, przekazując władzę swojemu starszemu synowi Leonowi Maksymilianowi z powodu ciągłych sporów z poddanymi.

Rodzina

W 1668 roku ożenił się z Elżbietą Katarzyną, córką barona von Maltzan. Po jej śmierci w 1674 roku, ożenił się ponownie z Heleną Jadwigą, córką hrabiego Karola Maurycego von Roedern. Z obu małżeństw miał gromadkę dzieci, w tym dwóch synów: Leona Maksymiliana i Karola Erdmanna, którzy zostali jego następcami w zarządzaniu Tarnowskimi Górami.