„`html
Karol Lutostański
Karol Lutostański h. Ślepowron (1880-1939) był polskim prawnikiem, specjalistą w dziedzinie prawa rodzinnego, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz adwokatem. Był również członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Życiorys
Urodził się w Radomiu jako syn Seweryna Lutostańskiego, prawnika i sędziego, oraz Marii z Chmielewskich. W 1899 roku ukończył IV Gimnazjum w Warszawie, a następnie studiował prawo na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał stopień kandydata prawa w 1903 roku. W latach 1905-1908 pełnił funkcję adwokata przysięgłego w Warszawskiej Izbie Sądowej.
Był współzałożycielem czasopisma „Themis Polska” i rozpoczął wykłady z prawa cywilnego na Uniwersytecie Warszawskim w 1917 roku. Od 1919 roku pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego oraz kierownika Katedry Prawa Cywilnego. Był również wiceprzewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej RP oraz kierownikiem Departamentu Ustawodawczego Ministerstwa Sprawiedliwości.
W 1920 roku otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej, a w 1933 roku uniwersytet w Lille nadał mu doktorat honoris causa. Lutostański był autorem wielu publikacji i inicjatorem reform w prawie rodzinnym, w tym projektów umożliwiających rozwody oraz świeckie małżeństwa.
Życie prywatne
Jego siostra Jadwiga była żoną historyka Władysława Konopczyńskiego. Lutostański zmarł 1 października 1939 roku w Warszawie na skutek ran odniesionych podczas bombardowania. Został pochowany na cmentarzu Stare Powązki.
Publikacje (wybór)
- Uspołecznienie prawa (1906)
- Z badań nad pierwiastkiem prywatnym i publicznym w procesie cywilnym (1907)
- Regime politique et administrative de la Pologne Prussienne (1918)
- Zasady projektu prawa małżeńskiego (1931)
Odznaczenia i nagrody
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1924)
- Krzyż Oficerski francuskiej Legii Honorowej
- Nagroda Akademii Francuskiej (1920)
- Doktorat honoris causa Uniwersytetu w Lille (1933)
Bibliografia
Warto zapoznać się z publikacjami Lutostańskiego dostępnymi w bibliotece Polona, które dokumentują jego wkład w polskie prawo i naukę.
„`