Karol Linneusz
Karol Linneusz (ur. 1707, Råshult; zm. 1778, Uppsala) był szwedzkim przyrodnikiem, lekarzem i profesorem Uniwersytetu w Uppsali. Od najmłodszych lat fascynował się przyrodą, co zainspirował go jego ojciec, pastor i ogrodnik. Po rozpoczęciu studiów medycznych na Uniwersytecie w Lund przeniósł się do Uppsali, gdzie rozwijał swoje zainteresowania botaniką, zdobywając doświadczenie jako ogrodnik w uczelnianym ogrodzie botanicznym.
Podróż i badania
W 1732 roku Linneusz odbył samotną wyprawę do Laponii, podczas której pokonał ponad 7000 km, opisując nowe gatunki roślin. Jego relacje z podróży zawierały także obserwacje życia mieszkańców oraz przypadki medyczne, w tym kontrowersyjny przypadek kobiety twierdzącej, że ma w brzuchu żaby.
Rodzina i zdrowie
Linneusz był żonaty z Sarą i miał siedmioro dzieci. Po ataku apopleksji w 1774 roku jego stan zdrowia uległ pogorszeniu, a w 1778 roku zmarł.
Systema Naturae
Jest autorem dzieła Systema Naturae, w którym stworzył system klasyfikacji organizmów oraz wprowadził zasady binominalnego nazewnictwa biologicznego. Opisał około 7700 gatunków roślin i 4162 gatunków zwierząt, co stanowiło fundament współczesnej taksonomii. Linneusz był zwolennikiem kreacjonizmu, ale pod koniec życia zaczął przyjmować możliwość powstawania nowych gatunków przez krzyżowanie.
Klasyfikacja organizmów
W swojej pracy Linneusz klasyfikował rośliny głównie na podstawie kształtu słupka i pręcika, co niosło ze sobą pewne kontrowersje. Mimo że jego klasyfikacja zwierząt, oparta na podobieństwie zewnętrznym, nie zawsze była trafna, poprawnie zaliczył wieloryby do ssaków.
Upamiętnienia
Na cześć Linneusza nazwano planetoidę (7412) Linnaeus oraz krater Linné na Księżycu, a także wiele taksonów biologicznych.
Linki zewnętrzne
- [https://www.rep.routledge.com/articles/biographical/linnaeus-carl-von-1707-78/v-1 Linnaeus, Carl von (1707–78)], Routledge Encyclopedia of Philosophy, rep.routledge.com [dostęp 2023-05-10].