Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Karol Godula

Karol Godula – Przedsiębiorca Górnośląski

Karol Godula (1781-1848) był górnośląskim przedsiębiorcą, który znacząco przyczynił się do rozwoju gospodarczego regionu. Urodził się 8 listopada 1781 roku, a zmarł 6 lipca 1848 we Wrocławiu.

Reklama

Życiorys

Godula był synem rodziców, którzy dostrzegli jego wybitne uzdolnienia. Po nauce w lokalnej szkole i gimnazjum cystersów w Rudach Wielkich, kontynuował edukację w liceum w Opawie. W 1801 roku rozpoczął pracę u hrabiego von Ballestrema, gdzie szybko awansował na zarządcę majątku. W 1809 roku otrzymał tytuł „Amtmanna”.

W 1812 roku Godula rozpoczął budowę huty cynku „Karlhütte”, a w 1815 roku stał się jej współwłaścicielem. Zaczynając działalność na własny rachunek, w 1823 roku zbudował pierwszą kopalnię „Maria”, zajmującą się wydobyciem galmanu. W kolejnych latach nabył wiele kopalń i hut, w tym „Stein” i „Rosalie”.

Reklama

W momencie śmierci jego majątek wynosił około 2 miliony talarów i obejmował 19 kopalń galmanu oraz 40 kopalń węgla kamiennego. Dla porównania, roczna pensja nauczycielki wynosiła około 300 talarów.

Spuścizna

Karol Godula zapisał swój majątek wychowance Joannie Gryzik, a po jej śmierci przeszła on w ręce rodziny hrabiów von Schaffgotsch. W 1909 roku Joanna przeniosła prochy Goduli do Szombierek.

Dzielnica Górnego Śląska, Godula, oraz kilka instytucji edukacyjnych, takich jak Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie, noszą jego imię. Pałac Goduli w Szombierkach obecnie mieści szkołę podstawową.

Podsumowanie

Karol Godula był kluczową postacią w historii Górnego Śląska, wpływając na jego rozwój gospodarczy poprzez inwestycje w przemysł wydobywczy i hutniczy. Jego dziedzictwo jest widoczne w nazwach miejscowości i instytucji edukacyjnych, które noszą jego imię.

Reklama
Reklama