Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Karkemisz

Karkemisz

Karkemisz, znane w języku tureckim jako Karkamış, to starożytne miasto położone nad Eufratem w dzisiejszej wschodniej Turcji, w prowincji Gaziantep, blisko granicy z Syrią. Obecnie jest to turecka baza wojskowa oraz niewielkie miasteczko, z ograniczonym dostępem do ruin z powodu strefy nadgranicznej.

Reklama

Historia

Miasto zyskało na znaczeniu dzięki strategicznemu położeniu na szlakach handlowych łączących Anatolię, Mezopotamię i Egipt. Było ośrodkiem kultu bogini Kubaby. Karkemisz po raz pierwszy wzmiankowane jest na tabliczkach z Mari datowanych na 1800 r. p.n.e. Wówczas władzę sprawował król Aplachanda.

W historii miasta miały miejsce różne wydarzenia, takie jak:

Reklama
  • Krótka okupacja przez Egipcjan, podczas której faraon Totmes III wystawił stelę upamiętniającą swoje zwycięstwa w Syrii.
  • Podbicie przez hetyckiego króla Suppiluliuma I w XIV w. p.n.e., co uczyniło Karkemisz wicekrólestwem hetyckim.
  • Udział wojsk z Karkemisz w bitwie pod Kadesz.
  • Zniszczenie miasta podczas najazdu ludów morskich oraz przejęcie przez Asyrię w 717 p.n.e. za panowania Sargona II.
  • Pokonanie egipskiej armii przez Nabuchodonozora II w 605 p.n.e.

Asyryjska prowincja Karkemisz

Po zdobyciu Karkemisz przez Sargona II, miasto stało się stolicą nowo utworzonej asyryjskiej prowincji. Wzmianki o tej prowincji pochodzą z czasów Sargona II i Aszurbanipala.

Prace wykopaliskowe

W latach 1912–1919, z przerwą na I wojnę światową, w Karkemisz prowadzono prace wykopaliskowe z ramienia British Museum, kierowane przez Leonarda Woolleya oraz Thomasa Edwarda Lawrence’a, znanego jako Lawrence z Arabii.

Reklama

Bibliografia

  • Radner K., Provinz. C, w: Reallexikon der Assyriologie, tom XI, Walter de Gruyter, Berlin – New York 2006-2008, s. 42-68.
Reklama