Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Karczma „Rzym”

Chcę dodać własny artykuł

Karczma „Rzym”

Karczma „Rzym” to drewniana budowla z początku XVIII wieku, usytuowana na rynku w Suchej Beskidzkiej. Obiekt znajduje się na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce.

Karczma zbudowana została na skrzyżowaniu dróg, gdzie po uzyskaniu przywileju do organizacji targów odbywały się jarmarki. Z czasem miejsce to zyskało charakter rynku miejskiego, a karczma zamyka jego wschodnią część. Jest to parterowa konstrukcja zrębowa, częściowo oparta na kamiennym podmurowaniu, o wymiarach 27 x 19,3 m. Budynek pokryty jest czterospadowym dachem gontowym.

Wewnątrz karczmy znajduje się sień, dawniej używana jako przejazdowa, prowadząca do wozowni. Po bokach sieni mieszczą się pomieszczenia karczemne. Wnętrze charakteryzuje się belkowanymi stropami, a z przodu budowli znajdują się podcienia z drewnianą balustradą. Całkowita powierzchnia zabudowy wynosi 510 m².

W czasie II wojny światowej elewacja frontowa oraz boki karczmy zostały otynkowane, a dach pokryty papą. W latach 60. XX wieku przeprowadzono remont, przywracając budowli jej dawny wygląd. Wówczas nadano jej obecną nazwę, nawiązującą do legendy o Panu Twardowskim, który według tradycji miał się spotkać w karczmie „Rzym” z Mefistofelesem.

Bibliografia

  • Harasimczyk J.H., 2004, Sucha Beskidzka i okolice
  • Szablowski Jerzy, Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny III. Powiat żywiecki. Województwo krakowskie, Warszawa 1948

Linki zewnętrzne

Kategoria: Restauracje w Polsce

Kategoria: Architektura drewniana w Polsce

Kategoria: Zabytki nieruchome w Suchej Beskidzkiej