Karakałpacy – Naród i Kultura
Karakałpacy to naród tureckiego pochodzenia, zamieszkujący głównie obszar na południe od Jeziora Aralskiego, w szczególności w Uzbekistanie, gdzie liczy około 530 tysięcy osób. Ich największa populacja znajduje się w autonomicznej jednostce administracyjnej Karakałpacji. Mniejszości karakałpackie można również spotkać w Turcji, Iranie oraz w innych krajach byłego ZSRR, łącznie stanowiąc około 650 tysięcy osób.
Religia i Język
Karakałpacy są sunnickimi muzułmanami i posługują się językiem karakałpackim, który należy do grupy języków kipczackich. W języku tym można dostrzec podobieństwa do kazachskiego i kirgiski, w przeciwieństwie do Uzbeków, którzy mówią w języku karłuckim.
Historia i Gospodarka
Do połowy XX wieku głównym zajęciem Karakałpaków była uprawa roli na nawadnianych terenach oraz rybołówstwo. Jednakże polityka radziecka, która miała na celu zwiększenie produkcji bawełny, przyczyniła się do katastrofy ekologicznej. W wyniku nadmiernego wykorzystania wód Amu-darii i Syr-darii doszło do wysychania Morza Aralskiego.
Współczesność
Obecnie około 30% społeczności karakałpackiej mieszka w miastach i pracuje w przemyśle, co wskazuje na zmiany w ich stylu życia i gospodarce.