Typ 63 – Karabinek Automatyczny
Typ 63, znany także jako Typ 68, to chiński karabinek automatyczny, który powstał w wyniku połączenia konstrukcji karabinka samopowtarzalnego Typ 56 (licencyjna wersja SKS) oraz karabinka automatycznego Typ 56 (licencyjna wersja AK).
Historia
Produkcja radzieckiej broni strzeleckiej w Chińskiej Republice Ludowej rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Po pogorszeniu się relacji z ZSRR, Chińczycy zdecydowali się na rozwój własnych konstrukcji. W latach 60. XX wieku zapadła decyzja o stworzeniu nowego karabinka, który miał łączyć cechy dwóch istniejących modeli:
- karabinek automatyczny Typ 56 (licencyjna wersja AK),
- karabinek samopowtarzalny Typ 56 (licencyjna wersja SKS).
Nowy karabinek miał oferować ciągły ogień jak AK, przy jednoczesnej celności SKS. Prace nad konstrukcją prowadził Tang Wenlie. W 1963 roku rozpoczęto produkcję Typ 63, który miał zastąpić SKS i AK. Niestety, produkcja zbiegła się z rozpoczęciem Rewolucji Kulturalnej, co wpłynęło negatywnie na jakość wyprodukowanej broni. Typ 63 okazał się zawodny, a podjęte próby modernizacji w postaci Typ 68 zakończyły się decyzją o wstrzymaniu produkcji w 1969 roku, mimo że do tego czasu wyprodukowano ponad milion egzemplarzy.
Wersje
- Typ 63 – pierwsza wersja seryjna,
- Typ 68 – wersja późniejsza z większym udziałem części tłoczonych.
Opis konstrukcji
Karabinek Typ 63 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną, działającą na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór lufy. Ryglowanie odbywa się poprzez obrót zamka, a po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie zarówno pojedynczo, jak i seriami. Przełącznik rodzaju ognia pełni również funkcję bezpiecznika i znajduje się przed kabłąkiem spustowym.
Karabinek zasilany jest z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 15 lub 20 naboi. Po usunięciu urządzenia zatrzymującego zamek, można stosować magazynki 30-nabojowe z AK. Przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywkowego. Mechanizmy są osadzone w drewnianym łożu z kolbą stałą, nieposiadającym oddzielnego chwytu pistoletowego. Pod lufą znajduje się składany bagnet.