Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Karabin automatyczny

Karabin automatyczny

Karabin automatyczny, często określany jako karabin szturmowy, jest lekką bronią indywidualną przystosowaną do prowadzenia ognia ciągłego. Jego popularność wzrosła po II wojnie światowej, a obecnie stanowi najczęściej wykorzystywany typ broni wojskowej.

Reklama

Budowa i działanie

Karabin automatyczny działa na zasadzie gazodynamicznego automatyzowania cyklu pracy. Po ręcznym wprowadzeniu naboju i napięciu mechanizmu uderzeniowego, możliwe jest prowadzenie ognia ciągłego poprzez przytrzymanie spustu. Automatyzacja obejmuje również ryglowanie lufy oraz ekstrakcję i pobieranie kolejnych nabojów z magazynka. Karabiny mogą mieć przełącznik ognia, co pozwala na wybór między trybem ciągłym a pojedynczym.

Historia

I wojna światowa

W okresie przed I wojną światową poszukiwano broni łączącej ogień karabinu maszynowego z mobilnością karabinu powtarzalnego. Pierwszym seryjnie produkowanym karabinem automatycznym był karabin Fiodorowa wprowadzony w 1916 roku w Rosji, jednak nie zdobył on większej popularności.

Reklama

II wojna światowa

W latach 30. XX wieku w ZSRR podejmowano próby opracowania karabinu automatycznego, jednak konstrukcje takie, jak AWS-36, okazały się zawodne. W trakcie II wojny światowej Niemcy zaczęli dostrzegać potrzebę broni zasilanej słabszą amunicją. Opracowano naboje pośrednie, które stały się podstawą dla karabinków automatycznych, takich jak MKb 42, a następnie StG 44. Broń ta zrewolucjonizowała uzbrojenie piechoty.

Po II wojnie światowej

Po wojnie radziecki karabinek AK z nabojem pośrednim 7,62 × 39 mm stał się podstawową bronią w krajach bloku wschodniego. Na zachodzie, po początkowych próbach, w końcu wprowadzono amunicję pośrednią 5,56 × 45 mm, która znalazła zastosowanie w karabinku M16 i innych konstrukcjach.

Terminologia

W polskim systemie nazewnictwa karabin automatyczny i karabin szturmowy są często używane zamiennie, mimo że mają różne definicje w innych krajach. W anglojęzycznym systemie wyróżnia się karabiny szturmowe (assault rifles) i karabiny bojowe (battle rifles).

Reklama

Karabinki automatyczne w Wojsku Polskim

  • Produkcja krajowa:
    • AK – radziecki karabinek, pierwszy na wyposażeniu Wojska Polskiego.
    • AKM – zmodernizowana wersja AK, produkowana do 1999 r.
    • wz. 88 Tantal – polski karabinek, produkcja zakończona w 1994 r.
    • wz. 96 Beryl – przystosowany do amunicji 5,56 × 45 mm, podstawowy karabinek współczesny.
    • Grot (MSBS-5,56) – modułowy karabinek, wprowadzony na uzbrojenie w 2017 r.
  • Importowane:
    • Bushmaster ACR – amerykański karabinek, używany przez Służbę Wywiadu Wojskowego.
    • FN F2000 – belgijski karabinek do testów w jednostkach specjalnych.
    • HK G36 – niemiecki karabinek, używany w jednostce Formoza.
    • M4 – amerykański karabinek, wykorzystywany przez jednostki specjalne.
    • HK416 – niemiecki karabinek, na uzbrojeniu kilku jednostek wojskowych.
Reklama