Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kara śmierci w Niemczech

Kara śmierci w Niemczech

Kara śmierci w Niemczech miała długą historię, obowiązując od średniowiecza aż do końca XX wieku. Metody wykonywania wyroków zmieniały się na przestrzeni wieków, z dekapitacją jako najpowszechniejszą formą egzekucji.

Reklama

Rozwój prawa karnego

Po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku wprowadzono regulacje, które nakazywały wykonywanie wyroków przez ścięcie, co trwało aż do czasów rządów Adolfa Hitlera. W 1938 roku zmieniono metodę na powieszenie lub użycie gilotyny.

Egzekucje po II wojnie światowej

Po wojnie w strefach okupacyjnych nadal wykonywano wyroki śmierci. Ostatnia egzekucja skazania za przestępstwa pospolite miała miejsce 18 lutego 1949 roku w Tybindze. Ostatni wyrok w Berlinie Zachodnim wykonano 11 maja 1949 roku.

Reklama

Zniesienie kary śmierci

24 maja 1949 roku weszła w życie nowa Konstytucja, która znosiła karę śmierci w Republice Federalnej Niemiec. Pomimo tego, wyroki były nadal wykonywane na zbrodniarzach wojennych do 7 czerwca 1951 roku.

Kara śmierci w NRD

W Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) kara śmierci była stosowana aż do 1966 roku, kiedy to ostatnia egzekucja miała miejsce w Lipsku. Egzekucje były objęte tajemnicą, a przyczyna zgonu często fałszowana.

Ostatnie wyroki

  • Ostatni wyrok cywilny prawdopodobnie wykonano 15 września 1972 roku.
  • Ostatnia egzekucja wojskowa miała miejsce 26 czerwca 1981 roku.
  • Kara śmierci w NRD została zniesiona 18 grudnia 1987 roku.

Kara śmierci w Niemczech, zarówno w RFN, jak i NRD, przeszła długą ewolucję, kończąc się całkowitym jej zniesieniem pod koniec lat 80-tych XX wieku.

Reklama
Reklama