Kara Mustafa
Kara Mustafa (tur. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, ur. 1620 lub 1634/1635 w Merzifon, zm. 25 grudnia 1683 w Belgradzie) był wielkim wezyrem Imperium Osmańskiego i protegowanym sułtana Mehmeda IV. Brał udział w wielu kampaniach wojskowych, przyczyniając się do ekspansji osmańskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Życiorys
Kara Mustafa był synem oficera spahisów. Jego edukacją zajął się Mehmed Köprülü, przyszły wielki wezyr. W 1656, po mianowaniu Köprülü na wielkiego wezyra, Kara Mustafa objął stanowisko posłańca między sułtanem a wezyrem. W 1660 roku został bejlerbejem Sylistrii, a w 1662 kapudanem paszą, co umożliwiło mu prowadzenie administracji i zaopatrzenie wojsk osmańskich w czasie oblężenia Kandii.
Kara Mustafa był generałem w wojnie z Polską w 1672 roku, gdzie negocjował pokój w Buczaczu. W 1676 roku objął urząd wielkiego wezyra, kontynuując działania wojenne, które zakończyły się pokojem w Bakczysaraju w 1681 roku. W 1683 rozpoczął kampanię austriacką, wspierając powstanie antyhabsburskie.
Strzemię Mustafy na Wawelu
W Skarbcu Katedralnym na Wawelu w Krakowie znajduje się strzemię Kara Mustafy, ofiarowane przez króla Jana III Sobieskiego na pamiątkę zwycięstwa pod Wiedniem.
Głownia szabli Kara Mustafy na Wawelu
Według tradycji, szabla zdobyta pod Wiedniem została ofiarowana przez Jana III Sobieskiego w Loreto w 1687 roku. Głownia, pozbawiona oprawy, przeszła przez ręce generała Jana Henryka Dąbrowskiego, Tadeusza Kościuszki oraz Anny Jadwigi z Zamoyskich Sapieżyny. Obecnie znajduje się na Wawelu jako depozyt.
Głownia ma zakrzywioną, jednosieczną formę z płaskim trzpieniem do montażu rękojeści. Zawiera zdobienia w postaci ornamentów roślinnych oraz fragmentów Koranu.
Przypisy
- Wielcy Wezyrowie
- Admirałowie Imperium Osmańskiego
- Uczestnicy wojen polsko-tureckich (1672–1676, 1683–1699)
- Straceni przez uduszenie
- Kajmakamowie