Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kapral

Kapral w Wojsku Polskim

Kapral to pierwszy stopień wojskowy w korpusie podoficerów młodszych w Wojsku Polskim, odpowiadający randze OR-02 w strukturze NATO. Niższym stopniem jest starszy szeregowy specjalista, a wyższym starszy kapral. Kapral zazwyczaj pełni funkcję dowódcy drużyny, działonu lub obsługi w Siłach Zbrojnych, a w Marynarce Wojennej jego odpowiednikiem jest mat.

Reklama

Historia Stopnia Kaprala

W II RP stopień kaprala został wprowadzony na mocy ustawy z 1924 roku i dotyczył zarówno podoficerów zasadniczej, jak i zawodowej służby. W Siłach Zbrojnych PRL również przynależał do grupy podoficerów młodszych. Stopień ten występuje także w innych formacjach, takich jak Straż Graniczna czy Służba Więzienna, a w policji odpowiada mu stopień sierżanta.

Kapral w Innych Krajach

W Armii Brytyjskiej (British Army) kapral (corporal) jest drugim stopniem podoficerskim, pełniącym rolę dowódcy małej drużyny. Kapral w tym kontekście kieruje 8-osobową drużyną, a jego obowiązki są porównywalne do tych wykonywanych przez sierżantów w US Army.

Reklama

Oznaczenia Stopnia Kaprala

W Wojsku Polskim oznaczeniem stopnia kaprala są dwie poziome srebrne belki na naramiennikach i otoku czapki. Przepisy ubiorcze z różnych lat precyzowały szczegółowe wymagania dotyczące oznakowania, w tym szerokość i kolor pasków.

Podsumowanie

Kapral, jako kluczowy stopień w strukturze wojskowej, ma długą historię i różnorodne odpowiedniki w różnych formacjach wojskowych. Jego rola i odpowiedzialności są istotne dla funkcjonowania armii, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

Reklama
Reklama