Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kapella

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Kapella

Kapella, znana jako Alfa Aurigae (α Aur), to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy oraz szósta pod względem jasności na nocnym niebie, oddalona od Słońca o około 43 lata świetlne.

Nazwa

Nazwa Kapella pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego 'kózkę’. Rzymianie związali ją z mityczną kozą Amaltei, która wykarmiła Jowisza. Międzynarodowa Unia Astronomiczna formalnie zatwierdziła tę nazwę dla składnika Aa gwiazdy w 2016 roku.

Charakterystyka obserwacyjna

  • Kapella to jedna z najlepiej poznanych gwiazd spektroskopowo podwójnych.
  • Jasne składniki oznaczone są jako Alfa Aurigae Aa i Ab.
  • Ma wielu wizualnych towarzyszy, jednak tylko niektóre z nich są związane grawitacyjnie.

Ruch własny

Kapella porusza się równolegle do jądra gromady Hiad, co sugeruje wspólne pochodzenie. Oddala się od Słońca w ruchu wokół Centrum Galaktyki.

Charakterystyka fizyczna

Alfa Aurigae A

Kapella składa się z dwóch żółtych olbrzymów typu G, które są około 80 razy jaśniejsze od Słońca. Orbitują wokół wspólnego środka masy w odległości nieco większej niż 100 milionów kilometrów z okresem orbitalnym wynoszącym 104 dni.

Alfa Aurigae HL

Kapella jest układem poczwórnym, w którym główna para obiega drugi układ podwójny złożony z czerwonych karłów. Ich jasności to odpowiednio 10,2 i 13,7, co odpowiada 1,2% oraz 0,048% jasności Słońca.

Znaczenie kulturowe

Kapella była postrzegana jako lewe ramię Woźnicy oraz jako koza. W Starożytnym Egipcie związana była z bogiem Ptahem, a wiele świątyń było zorientowanych w kierunku jej zachodu. Różne kultury, w tym akadyjska i hinduska, nadawały jej szczególne znaczenie, a w astrologii przypisywano jej wpływ na zaszczyty i bogactwo.

„`