„`html
Kamieniec – Przegląd
Kamieniec (niem. Kamnitz) to wieś sołecka w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, położona w gminie Kłodzko. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa wałbrzyskiego.
Geografia
Wieś znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, w Sudetach, około 5 km na zachód od Kłodzka, granicząc z Niwą, Suszyną, Roszycami i Szalejowem Górnym. Obszar Kamieńca wynosi 4,33 km².
Warunki naturalne
Kamieniec leży na wysokości 380–410 m n.p.m. Tereny wiejskie zajmują głównie użytki rolne, a okolice charakteryzują się występowaniem rzadkich minerałów, takich jak agat.
Nazwa
Nazwa „Kamieniec” wywodzi się od polskiego „kamień”. Miejscowość była wzmiankowana w dokumentach łacińskich z XIV wieku, a jej nazwy zmieniały się w wyniku wpływów niemieckich.
Historia
Osadnictwo w Kamieńcu datuje się na XIV wiek. Wieś była częścią dóbr rodu Pannwitzów, a następnie von Tschischwitzów. W XVII wieku Kamieniec znajdował się w rękach skarbu państwa, a w XVIII wieku przeszedł w posiadanie magnatów kłodzkich.
- W XVIII wieku wieś liczyła 40 budynków, w tym kamieniołomy wapienia.
- W XIX wieku Kamieniec zyskał na znaczeniu dzięki jarmarkom końskim.
Administracja
Po II wojnie światowej Kamieniec włączono do Polski. W latach 1945–1975 należał do powiatu kłodzkiego, a potem do województwa wałbrzyskiego. Wieś charakteryzuje się stabilną sytuacją demograficzną.
Infrastruktura
Transport
Kamieniec jest położony na uboczu ważnych szlaków komunikacyjnych. Przez wieś przebiega droga powiatowa nr 3239D oraz znajdują się dwa przystanki autobusowe.
Bezpieczeństwo
Ochrona przeciwpożarowa i inne zagrożenia są obsługiwane przez Powiatową Straż Pożarną i Komendę Policji w Kłodzku. Dzielnicowym jest mł. asp. Krzysztof Pinkiewicz.
Gospodarka
Kamieniec ma zróżnicowaną gospodarkę, z 9 gospodarstwami rolnymi oraz 14 firmami usługowo-handlowymi. Ze względu na dobre warunki glebowe, rolnictwo pozostaje dominującą gałęzią gospodarki, mimo spadku procentowego zatrudnienia w tym sektorze.
Ważniejsze osobistości
- Josef Olbrich (1868-1936) – lekarz i muzyk, znany kolekcjoner instrumentów.
„`