Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kałużnicowate

Rodzina Kałużnicowate (Hydrophilidae)

Kałużnicowate (Hydrophilidae) to rodzina chrząszczy, obejmująca około 2900 opisanych gatunków, rozmieszczona kosmopolitycznie. Żyją w środowiskach wodnych oraz lądowych o wysokiej wilgotności. Dorosłe osobniki są detrytusożerne, roślinożerne lub wszystkożerne, podczas gdy larwy są drapieżnikami. Większość z nich oddycha powietrzem atmosferycznym, tylko nieliczne larwy mają skrzelotchawki. Rozmnażają się głównie płciowo, a przepoczwarczenie odbywa się na lądzie.

Reklama

Morfologia

Dorosłe chrząszcze mają ciała o długości od 0,9 do 46 mm, z zaokrąglonymi kształtami i różnorodnymi kolorami. Głowa jest prognatyczna, a czułki składają się z 7-9 członów. Przedplecze jest szersze niż dłuższe, a pokrywy mają 9-11 rzędów punktów. Biodra są różnie ukształtowane, a nogi przystosowane do pływania lub poruszania się po podłożu.

Stadia rozwojowe

  • Jajo: Umieszczane w kapsułach o różnorodnych kształtach.
  • Larwa: Ciało walcowate, głowa hiperprognatyczna, drapieżna, polująca na inne bezkręgowce.
  • Poczwarka: Białawe, z wyrostkami oskórkowymi, oddychające przez przetchlinki.

Biologia i Ekologia

Kałużnicowate zamieszkują różne siedliska, od wód płynących i stojących po wilgotne miejsca lądowe. Większość gatunków wodnych żyje w bogato roślinnych zbiornikach, podczas gdy formy lądowe preferują wilgotne ściółki czy gnijące materiały organiczne.

Reklama

Interakcje międzygatunkowe

Dorosłe osobniki żywią się głównie rozkładającą się materią organiczną, a larwy są drapieżnikami. Na kałużnicowate polują ryby, ptaki i inne bezkręgowce. Niektóre gatunki są pasożytowane przez grzyby i nicienie.

Ruch i Oddychanie

Dorosłe osobniki są dobrymi lotnikami, ale pływają słabiej. Większość larw porusza się po dnie, a niektóre mają przystosowania do życia w gnijących materiałach. Oddychają powietrzem atmosferycznym, a wodne larwy mają przetchlinki do wymiany gazowej.

Rozród i Rozwój

Kałużnicowate rozmnażają się płciowo, a samice składają jaja w torebkach z jedwabiu. Rozwój larwalny trwa od 40 do 60 dni, a po przepoczwarczeniu dorosłe osobniki rozpoczynają dyspersję w poszukiwaniu nowych siedlisk.

Rozprzestrzenienie i Taksonomia

Rodzina ta jest obecna na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce stwierdzono 77 gatunków. Klasyfikacja kałużnicowatych ewoluowała z czasem, a współczesne badania molekularne i morfologiczne potwierdzają monofiletyzm tej rodziny.

Reklama
Reklama