Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kałkan

Chcę dodać własny artykuł

Kałkan – Lekka Tarcza Wojskowa

Kałkan (tureckie Kalkan) to okrągła, wypukła tarcza, używana przez żołnierzy w różnych regionach, takich jak Persja, Indie, Turcja oraz w krajach arabskich, Chinach, Mongolii, Polsce i na Węgrzech.

Historia

Kałkan znany jest od VI wieku p.n.e., co udokumentowane jest na perskich reliefach w Persepolis. W XVII wieku tarcze te, głównie zdobyte od Turków, zaczęły trafiać do armii Rzeczypospolitej, zwłaszcza do formacji pancernych. Z rozwojem jazdy średniej, kałkany zaczęto importować z Turcji, a ich produkcją zajmowali się polscy Ormianie w południowo-wschodnich terenach Rzeczypospolitej.

Budowa

Kałkan produkowano z prętów rotangu, wikliny lub figowca, które formowano w spiralny zwój z metalowym umbem w centrum. Pręty łączono ze sobą w różny sposób, a oplot wykonywano z nici jedwabnych, bawełnianych, lnianych lub wełnianych. Wewnętrzna część tarczy była wyłożona płótnem z poduszką dla wygody. Dodatkowo, stosowano skórzane pokrowce i miedziane osłony chroniące konstrukcję. Średnica kałkana wynosiła zazwyczaj 50–60 cm.

Zastosowanie

Ze względu na niewielką wagę, kałkan był używany głównie przez lekką i średnią jazdę. Stanowił efektywne zabezpieczenie przed strzałami, które nie przebijały gęstej struktury tarczy. Umożliwiał żołnierzom jednoczesne trzymanie wodzy i posługiwanie się bronią, co zwiększało ich efektywność w trakcie walki.

Bibliografia

  • PWN Leksykon: Wojsko, wojna, broń, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.

Kategoria

  • Tarcze
  • Wojsko I Rzeczypospolitej