„`html
Kalifornia
Kalifornia (ang. California) to stan na zachodnim wybrzeżu USA, najludniejszy w kraju (39,5 mln mieszkańców w 2017 roku) i trzeci pod względem powierzchni (423 967 km²). Stolicą jest Sacramento, a największymi miastami są Los Angeles, San Diego, San Jose i San Francisco.
Geografia
Stan rozciąga się od Oceanu Spokojnego po góry Sierra Nevada, pustynię Mojave i lasy sekwoi. Dolina Kalifornijska, centralna część stanu, jest jednym z najważniejszych obszarów rolniczych na świecie. Kalifornia graniczy z Oregonem, Nevadą, Arizoną i Meksykiem.
Historia
Kalifornia była zasiedlana przez różne grupy rdzennych Indian. W XVIII wieku Hiszpania skolonizowała ten obszar, a w 1848 roku, po wojnie meksykańsko-amerykańskiej, Kalifornia stała się częścią USA. W 1850 roku przyjęto ją do Unii jako 31. stan. Odkrycie złota w 1848 roku przyczyniło się do gwałtownego wzrostu liczby osadników.
Demografia
Kalifornia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych stanów pod względem etnicznym. W 2008 roku liczba mieszkańców wynosiła 36,8 mln. Obejmuje różne grupy etniczne, z dominującą grupą białych (59,8%), oraz znaczną liczbą Latynosów (około 30% białych) i Azjatów.
Klimat i środowisko
Kalifornia ma klimat subtropikalno-śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi latami. W stanie występują różnorodne zjawiska naturalne, w tym trzęsienia ziemi i pożary lasów.
Gospodarka
Kalifornia ma największą gospodarkę spośród amerykańskich stanów, z produktem krajowym brutto wynoszącym w 2018 roku prawie 3 biliony dolarów. Kluczowymi sektorami są technologia, przemysł filmowy, rolnictwo oraz turystyka.
Szkolnictwo wyższe
Kalifornia jest siedzibą wielu renomowanych uczelni, w tym Uniwersytetu Kalifornijskiego, który zatrudnia najwięcej laureatów Nagrody Nobla. Inne znaczące instytucje to Stanford University i California Institute of Technology.
Muzyka i kultura
Kalifornia jest znana z wpływowych zespołów muzycznych, takich jak Red Hot Chili Peppers, Metallica i Green Day. Stan ten ma istotny wpływ na kulturę amerykańską, szczególnie w zakresie muzyki i sztuki.
„`