„`html
Kaczyce
Kaczyce (cz. Kačice, niem. Katschitz) to wieś sołecka w gminie Zebrzydowice, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Położona na Wysoczyźnie Kończyckiej w regionie Śląska Cieszyńskiego. Powierzchnia sołectwa wynosi 927 ha, a liczba ludności to 3056, co daje gęstość zaludnienia 329,7 os./km².
Podział administracyjny
- Kaczyce Dolne – część północna, znana jako „Podświnioszowem”
- Kaczyce Górne – część centralna, położona na wysokości 302,7 m n.p.m.
W historii wieś miała różne nazwy, a w 1723 roku została podzielona na Kaczyce Górne i Dolne. Politycznie znajdowała się w Księstwie Cieszyńskim, a po 1918 roku stała się częścią Polski.
Historia
W 1688 roku Kaczyce przynależały do parafii św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich. Po reformacji nastąpił okres rekatolicyzacji. W XVIII wieku miejscowość była własnością rodziny Spensów. W 1920 roku Kaczyce znalazły się w granicach Polski, a w okresie międzywojennym stacjonowała tu Straż Graniczna.
W latach 70. XX wieku powstała Kopalnia Węgla Kamiennego Morcinek, która została zamknięta w 2000 roku.
Urodzeni w Kaczycach
- Władysław Filipowiak (1926—2014) – polski historyk i archeolog.
Zabytek
W Kaczycach znajduje się drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z 1620 roku, przeniesiony z ruptawskiej parafii w latach 1971-72. Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego.
Turystyka
Przez miejscowość przechodzą trasy rowerowe:
- czerwona trasa rowerowa nr 24
- niebieska trasa rowerowa nr 254 (14 km)
- żółta tandemowa trasa rowerowa nr 259 (19,5 km)
Komunikacja
Kaczyce obsługiwane są przez autobusy prywatnego przewoźnika LINEA TRANS oraz linię 32 ZGK w Cieszynie. Przez miejscowość przebiega linia kolejowa 90 Zebrzydowice – Cieszyn.
Byłe przejścia graniczne
Zachodnia granica Kaczyc stanowi granicę z Czechami. Przed wejściem Polski do strefy Schengen istniały tu przejścia graniczne.
Sport i rekreacja
Na terenie Kaczyc działał klub piłkarski Morcinek Kaczyce, a także boisko ze sztuczną murawą i plac zabaw z boiskiem do siatkówki plażowej.
Linki zewnętrzne
„`