Kabaret Starszych Panów
Kabaret Starszych Panów to cykl kabaretowych programów telewizyjnych stworzonych przez Jeremiego Przybora i Jerzego Wasowskiego, emitowanych w Telewizji Polskiej od 16 października 1958 do 22 lipca 1966. Równocześnie powstawała wersja radiowa, która składała się z 13 wieczorów słuchowisk.
Programy te przyczyniły się do uznania Przybory i Wasowskiego za kluczowych twórców rozrywki telewizyjnej w Polsce lat 50. i 60. XX wieku. W kabarecie występowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik oraz Wiesław Gołas.
Emisja
Programy były nadawane na żywo z wykorzystaniem playbacku wcześniej nagranych piosenek. Oryginalne programy telewizyjne częściowo zarejestrowano w technice telerecordingu. Zachowane odcinki ukazały się na VHS oraz DVD, w tym w dwóch edycjach. Po roku 1978 niektóre programy nagrano ponownie w kolorze, co zaowocowało cyklem Kabaret Jeszcze Starszych Panów.
Nadprogramy
Cykl uzupełniają trzy specjalne programy pod tytułem Piosenka jest dobra na wszystko, które przypominają piosenki z wcześniejszych odcinków w nowej fabule. Wśród nich jest także Wieczór IV, przemianowany na Kaloryfeeria oraz krótki program sylwestrowy Mikrokabarecik 65.
Wersja radiowa
W wersji radiowej również brali udział Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, podobnie jak w wersji telewizyjnej.
Dyskografia
W ramach dyskografii Kabaretu Starszych Panów można wyróżnić:
- Kabaret Starszych Panów. Zimy żal (1992)
- Piosenki Starszych Panów. Piosenka jest dobra na wszystko (opracowanie Andrzej Borzym)
- Straszni Panowie Trzej. Piosenki Starszych Panów (2006)
- Droga do Ciebie. Piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory (2007)
- Piosenki z Kabaretu Starszych Panów (aranżacja Piotr Komorowski)
Bibliografia
W literaturze dotyczącej Kabaretu Starszych Panów można znaleźć m.in. prace:
- Roman Dziewoński, Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół
- Monika i Grzegorz Wasowscy, Ostatni naiwni: leksykon Kabaretu Starszych Panów
- Jeremi Przybora, Przymknięte oko opaczności
Podsumowanie
Kabaret Starszych Panów to ważny element polskiej kultury rozrywkowej, który pozostawił trwały ślad w historii telewizji i radia w Polsce. Jego unikalny styl i niepowtarzalny humor przyciągały widzów przez wiele lat.