„`html
Juliusz Rómmel
Juliusz Karol Wilhelm Józef Rómmel (do 1918 Rummel; ur. w Grodnie, zm. 3 września 1967 w Warszawie) był pułkownikiem artylerii konnej Armii Imperium Rosyjskiego oraz generałem dywizji Wojska Polskiego. W czasie kampanii wrześniowej dowodził Armii „Łódź”, a później Armii „Warszawa”.
Życiorys
Pochodzenie
Rómmel pochodził z niemieckiego rodu szlacheckiego. Jego rodzicami byli Karol Aleksander Rummel, oficer armii rosyjskiej, oraz Maria z Marcinkiewiczów. Miał czterech braci, również oficerów.
Służba w Armii Imperium Rosyjskiego
W 1903 roku uzyskał stopień podporucznika, a w 1905 brał udział w wojnie japońsko-rosyjskiej. Podczas I wojny światowej dowodził 1 Brygadą Artylerii i był dwukrotnie ranny. W 1917 roku uczestniczył w formowaniu polskich oddziałów na Ukrainie. W 1921 roku został inspektorem jazdy, a w 1922 awansował na generała brygady. W 1928 roku został generałem dywizji.
II wojna światowa
Na początku września 1939 roku dowodził Armią „Łódź”. Po bombardowaniu kwatery głównej przez Luftwaffe, Rómmel nie pozostawił żadnych oficerów sztabu, co wywołało kontrowersje. W Warszawie, mimo braku skutecznych działań na rzecz obrony, po kapitulacji utworzył ruch oporu „Służba Zwycięstwu Polski”. Po agresji ZSRR na Polskę został wzięty do niewoli, a następnie osadzony w Oflagu VII A Murnau.
Lata powojenne
Po wojnie przebywał przez pewien czas we Francji, a w 1945 roku powrócił do Polski. Pracował jako doradca w ludowym Wojsku Polskim, a po 1947 roku przeszedł na emeryturę. W latach stalinowskich prowadził firmę przewozową. Po 1956 roku aktywnie działał w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
Opinie o generale Rómmlu
Rómmel był postacią kontrowersyjną, zarówno za czasów wojny, jak i po niej. Jego działania podczas obrony Warszawy w 1939 roku budziły wiele emocji i krytyki.
Awanse generalskie
- Generał brygady – 3 maja 1922
- Generał dywizji – 1 stycznia 1928
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Komandorski Orderu Wojennego Virtuti Militari
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (30 czerwca 1921)
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1966)
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2 maja 1922)
- Order Krzyża Grunwaldu II klasy (6 września 1946)
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
- Złoty Krzyż Zasługi (17 marca 1930)
Życie prywatne
Rómmel był trzykrotnie żonaty, miał syna Wiktora, który również był oficerem Wojska Polskiego.
Juliusz Rómmel w filmie
Postać generała wystąpiła w filmie „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…” z 1978 roku.
Pochówek
Zmarł w 1967 roku i został pochowany z honorami na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
„`