Judyta Maria Salicka
Judyta Maria Salicka (ur. 1047, zm. 14 marca po 1105) była córką cesarza rzymskiego i króla Niemiec oraz Italii, Henryka III Salickiego, i Agnieszki z Poitou. Była żoną króla Węgier Salomona, a później księcia polskiego Władysława I Hermana.
Małżeństwa i potomstwo
W 1058 roku Judyta została zaręczona z Salomonem, a ich małżeństwo miało miejsce między 1063 a 1066 rokiem. Związek nie był udany, a para prawdopodobnie nie miała dzieci. Teoria o istnieniu córki Zofii, żony hrabiego Poppona, jest uważana za błędną.
Po śmierci Salomona, Judyta poślubiła Władysława I Hermana, z którym miała trzy córki:
- Nieznana z imienia żona ruskiego księcia
- Agnieszka
- Nieznana z imienia żona polskiego możnowładcy
Judyta mogła mieć znaczący wpływ na życie polityczne Polski, a także na wprowadzenie Ewangeliarza Emmeramskiego. Istnieją przypuszczenia, że była blisko związana z wojewodą Sieciechem oraz starała się chronić interesy Zbigniewa, pierworodnego syna Władysława. W 1089 roku Władysław zdecydował o odesłaniu Zbigniewa do Saksonii, gdzie został umieszczony w klasztorze, w którym przeoryszą była siostra Judyty, Adelajda.
Ostatnie lata życia
W 1105 roku, będąc wdową po Władysławie, Judyta podarowała opactwu benedyktynów tynieckich wioski ze swojego wiana, w tym Tuchów i Lubaszową. Jej śmierć została odnotowana w nekrologu klasztornym w Weltenburgu, a prawdopodobnie została pochowana w klasztorze w Admont.
Podsumowanie
Judyta Maria Salicka była znaczącą postacią w historii Polski i Węgier, a jej życie związane było z wpływowymi mężczyznami oraz kluczowymi wydarzeniami politycznymi swoich czasów.