Życiorys Józefa Sztorca
Józef Sztorc, urodzony 24 sierpnia 1950 roku w Woli Rzędzińskiej, to polski polityk i przedsiębiorca, senator V kadencji. Po ukończeniu technikum chemicznego w Tarnowie w 1969 roku, studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1970 roku założył zakład produkcyjny osprzętu elektrotechnicznego, zatrudniający około 400 osób, oraz prowadził własne gospodarstwo rolne.
Sztorc był aktywnym członkiem Izby Rzemieślniczej i Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie oraz jednym z założycieli Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa. Działał również w sporcie, pełniąc funkcję prezesa Ludowego Klubu Sportowego Wolania Wola Rzędzińska oraz zasiadając w zarządzie Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.
Kariera polityczna
Od 1968 roku był zaangażowany w Związek Młodzieży Wiejskiej, a od 1975 roku w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, które później przekształciło się w Polskie Stronnictwo Ludowe. Sztorc zasiadał w gminnej radzie narodowej, a później w radzie gminy w Tarnowie. Od 1999 do 2001 roku był radnym powiatu tarnowskiego, a w latach 2001–2005 senatorem z ramienia PSL w okręgu tarnowskim.
W Senacie pełnił funkcje przewodniczącego Koła Senatorów Ludowych i Niezależnych oraz członka Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury. Po wykluczeniu z PSL w 2003 roku dołączył do koła senatorskiego Ligi Polskich Rodzin, a następnie do klubu senackiego Socjaldemokracji Polskiej. W 2005 roku nie uzyskał reelekcji, a w 2006 roku próbował bez powodzenia kandydować do rady powiatu. Później przystąpił do Partii Regionów, pełniąc funkcję wiceprezesa od 2010 do 2016 roku. W 2023 roku kandydował do Senatu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.
Odznaczenia
- Złoty Krzyż Zasługi
- Srebrny Krzyż Zasługi (2000)
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”
- Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej
- Odznaka „Za zasługi dla województwa tarnowskiego”
Życie prywatne
Józef Sztorc jest żonaty z Kazimierą i ma czworo dzieci: Jarosława, Marcina, Andrzeja oraz Jadwigę.