Józef Skrzek „Gromek”
Józef Skrzek, znany również jako Gromek, urodził się 15 września 1911 roku w Siemianowicach Śląskich, a zmarł 3 grudnia 1941 roku w Bytkowie. Był polskim pedagogiem oraz działaczem harcerskim i niepodległościowym.
Życiorys
Skrzek był synem Florentyny i Franciszka. Po ukończeniu studiów w 1932 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Brzezinach Śląskich i Piecach. W 1935 roku uzyskał stopień podharcmistrza oraz oficera rezerwy Wojska Polskiego. W latach 1937-1939 pracował jako pedagog na Uniwersytecie Ludowym w Górkach Wielkich i był studentem na Wyższym Studium Handlowym w Krakowie.
Miesiąc przed wybuchem II wojny światowej został oficerem 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. W czasie okupacji niemieckiej wstąpił do konspiracyjnej organizacji Siły Zbrojne Polski (SZP), która powierzyła mu inspektorat wojskowy w okręgu katowickim w celu nawiązania kontaktów z tajnym harcerstwem. W tym okresie posługiwał się pseudonimem „Gromek”.
Niestety, Skrzek został aresztowany w Katowicach podczas spotkania z łączniczką, która była agentką gestapo. Osadzono go w więzieniu w Mysłowicach. Zmarł tragicznie, powieszony przez hitlerowców w Bytkowie, w miejscu, gdzie wcześniej stracono innego patrioty, Pawła Wójcika. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Niech żyje Polska, niech żyje Chrystus Król”.
Od 1961 roku Józef Skrzek jest patronem Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach.
Podsumowanie
- Urodziny: 15 września 1911, Siemianowice Śląskie
- Śmierć: 3 grudnia 1941, Bytków
- Zawód: pedagog, działacz harcerski
- Organizacje: Siły Zbrojne Polski
- Patron: Szkoła Podstawowa nr 13 w Siemianowicach Śląskich