Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Józef Rokitnicki

Józef Rokitnicki

Józef Rokitnicki herbu Prawdzic (zm. po 11 kwietnia 1794) był polskim działaczem politycznym, marszałkiem konfederacji targowickiej w województwie płockim oraz wielokrotnym posłem na sejm. Urodził się jako syn Tomasza i Kunegundy z Przeciszewskich. Jego ojciec, Tomasz Rokitnicki, był kasztelanem rypińskim oraz kawalerem Orderu Św. Stanisława.

Reklama

Kariera Polityczna

W 1781 roku Józef Rokitnicki uzyskał pierwszą godność szlachecką jako wojski większy raciąski. W 1782 roku był posłem na sejm z województwa płockiego oraz sędzią sejmowym. W kolejnych latach otrzymał tytuły:

  • Łowczego płockiego (1786)
  • Cześnika płockiego (1787)
  • Rotmistrza 9. chorągwi kawalerii narodowej

W lutym 1790 roku odznaczono go Orderem Św. Stanisława. Rokitnicki był również marszałkiem sejmiku województwa płockiego oraz marszałkiem konfederacji targowickiej, jednak jego wybór nie był początkowo zatwierdzony przez władze konfederackie.

Reklama

Sejm Grodzieński 1793

Na sejmie grodzieńskim w 1793 roku, Rokitnicki aktywnie uczestniczył w obradach i podpisał traktaty dotyczące cesji ziem zagarniętych przez Rosję i Prusy. Został również członkiem deputacji do traktowania z posłem rosyjskim, Jakobem Sieversem. W grudniu 1793 roku przedstawił Radzie Nieustającej memoriał dotyczący poprawy porządku ziem płockich, lecz nie uzyskał akceptacji.

Insurekcja Kościuszkowska

W okresie insurekcji kościuszkowskiej, Rokitnicki został aresztowany przez władze pruskie i wywieziony do Płocka, a następnie do Torunia. Jego żona interweniowała u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w sprawie jego uwolnienia. Ostatnie potwierdzenie jego losu pochodzi z 11 kwietnia 1794 roku.

Zmiana Orientacji Politycznej

Istnieją hipotezy, że Rokitnicki, po zmianie orientacji politycznej, stał się zwolennikiem pruskim, a później wspierał Francuzów podczas Księstwa Warszawskiego. Ta zmiana wywołała kontrowersje i doprowadziła do pojedynku z Markiem Zielińskim w 1808 roku.

Życie Prywatne

Józef Rokitnicki był żonaty z Antoniną, córką kasztelana płockiego Maksymiliana Sierakowskiego. Nie zachowały się informacje na temat ich potomstwa. Jego braćmi byli Michał Kazimierz oraz Stanisław, którzy również mieli znaczące role w polityce tamtych czasów.

Reklama

Bibliografia

  • Łukasz Kądziela, Józef Rokitnicki, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXI, 1989

Linki zewnętrzne

Reklama