„`html
Józef Ramotowski
Józef Ramotowski, znany również jako „Skrzetuski”, „Kruk”, „Rawicz”, urodził się 1 listopada 1909 roku w Janczewie, a zmarł 28 lipca 2001 roku w Świdrze. Był nauczycielem oraz żołnierzem, pełniącym ważne funkcje w strukturach Armii Krajowej (AK) i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN).
Życiorys
Ramotowski był synem Stanisława Andrzeja i Józefy Mierzejewskiej. Ukończył seminarium nauczycielskie w 1932 roku, po czym pracował jako nauczyciel w Gralach i Wypychach.
Działalność konspiracyjna
W 1940 roku Ramotowski nawiązał kontakt z ZWZ i organizował konspirację w gminie Przytuły, będąc zastępcą prezesa lokalnej placówki. W 1942 roku rozszerzył działalność wywiadowczą na gminę Jedwabne, a na początku 1944 roku objął stanowisko szefa wywiadu III Rejonu Obwodu Łomżyńskiego AK.
Aresztowanie
1 lipca 1944 roku Ramotowski został aresztowany w Jedwabnem. Próby jego odbicia zakończyły się niepowodzeniem, a on sam trafił do obozu koncentracyjnego Gross Rosen, a później do filii w Halbau, gdzie pracował przy rozbudowie obozu. W lutym 1945 roku odmówił ewakuacji obozu i został uwolniony dzięki ofensywie radzieckiej.
Działalność powojenna
Po wojnie Ramotowski powrócił do Janczewa, angażując się w działalność konspiracyjną w ramach AKO i WiN. W 1946 roku został zastępcą prezesa Obwodu Łomżyńskiego WiN. Został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po zakończeniu podziemnej walki w 1947 roku ujawnił się, jednak w 1951 roku, zagrożony aresztowaniem, wrócił do podziemia.
W 1952 roku został aresztowany w trakcie strzelaniny. W 1953 roku skazano go na siedem lat więzienia, z którego przedterminowo zwolniono w 1955 roku. Po zwolnieniu osiedlił się w Iławie, gdzie uzyskał tytuł magistra filologii polskiej i pracował jako nauczyciel. W 1980 roku zaangażował się w działalność „Solidarności”.
Zmarł 28 lipca 2001 roku w Świdrze i został pochowany na cmentarzu w Otwocku.
Bibliografia
- Tomasz Strzembosz – „Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą”
- Sławomir Poleszak – „Major Jan Tabortowski „Bruzda”
- Sławomir Poleszak – „Podziemie antykomunistyczne”
- Czesław Brodzicki – „Łomża i powiat łomżyński w latach drugiej wojny światowej i trudnych latach powojennych”
- Jerzy Ślaski – „Żołnierze wyklęci”
„`