Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Józef (patriarcha Moskwy)

Chcę dodać własny artykuł

Patriarcha Józef (Ignatij Djakow)

Patriarcha Józef, znany jako Ignatij Djakow, był piątym (de facto szóstym) patriarchą moskiewskim i całej Rusi, sprawującym urząd w latach 1642–1652. Pochodził prawdopodobnie z Włodzimierza nad Klaźmą i przed objęciem urzędu był przełożonym Monasteru Simonowskiego.

Objęcie urzędu patriarchy

Józef został wybrany na patriarchę 27 marca 1642 roku w wyniku losowania spośród sześciu kandydatów wskazanych przez cara Michała Romanowa. W chwili objęcia urzędu był w podeszłym wieku, a jego wpływy były ograniczane przez świecką władzę, która dążyła do podporządkowania Kościoła.

Działania w czasie rządów Aleksego I

Po śmierci Michała Romanowa, na dworze cara Aleksego I zyskała wpływy grupa protopopów, która dążyła do reform w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Józef, niepopierający tych reform, był zmuszony do akceptacji pierwszych zmian liturgicznych, które spotkały się z oporem wiernych. Jego następca, Nikon, kontynuował reformy, ale Józef zmarł w 1652 roku, nie wprowadzając większych zmian.

Życiorys i działalność

Mało wiadomo o wcześniejszym życiu Józefa. Niektórzy badacze sugerują, iż pochodził z Włodzimierza nad Klaźmą. Car Michał Romanow starał się wybrać patriarchę, który nie miałby ambicji politycznych, aby uniknąć sytuacji, w której duchowny mógłby mieć zbyt duży wpływ na sprawy państwowe, jak to miało miejsce za czasów jego ojca, Filareta.

Reformy i zmiany liturgiczne

W 1646 roku, na mocy inicjatywy patriarchatu konstantynopolitańskiego, w Moskwie rozpoczęła działalność drukarnia, co miało wpływ na reformy w Kościele. Józef błogosławił otwarcie szkoły duchownej w 1648 roku, a jego rządy były naznaczone sporami o zmiany liturgiczne, w tym zakaz stosowania mnogogłasija.

Choroba i śmierć

W 1652 roku Józef zachorował, prawdopodobnie na zapalenie płuc, i zmarł. Został pochowany w soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu. Starowiercy uznają go za ostatniego prawdziwego patriarchę, a jego działania na rzecz poprawy ksiąg liturgicznych są doceniane.