Józef Konstanty Olszyna-Wilczyński
Data urodzenia: 27 listopada 1890, Kraków
Data śmierci: 22 września 1939, Sopoćkinie
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Józef Olszyna-Wilczyński urodził się w rodzinie murarskiego mistrza i nauczycielki. Po ukończeniu szkoły powszechnej i gimnazjum, rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej. W 1910 roku zdał maturę i rozpoczął naukę na Wydziale Budownictwa Lądowego.
Służba wojskowa
Od 1912 roku związany był z Polskimi Drużynami Strzeleckimi. Po mobilizacji w 1914 roku, wstąpił do I Brygady Legionów Polskich, gdzie awansował na kapitana. Po kryzysie przysięgowym został wcielony do armii austro-węgierskiej. Brał udział w III powstaniu śląskim oraz pełnił różne funkcje w Wojsku Polskim, w tym dowódcy 10. Dywizji Piechoty.
Kariera po 1927 roku
W 1927 roku został awansowany na generała brygady. Dowodził 10. Dywizją Piechoty do 1935 roku, a następnie został dyrektorem Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego. W 1938 roku objął dowództwo Okręgu Korpusu nr III w Grodnie.
Śmierć
Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, dowodził Grupą Operacyjną „Grodno”. 22 września, w trakcie próby ucieczki do granicy litewskiej, został zatrzymany przez radzieckie czołgi i zamordowany z rozkazu żołnierzy sowieckich. Jego ciała zostały zmasakrowane, a jego mogiła znajduje się w Sopoćkiniach.
Rodzina
Józef Olszyna-Wilczyński był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Józefą, miał dwoje dzieci. Jego drugą żoną była Alfreda, z którą ożenił się w 1937 roku.
Awanse i odznaczenia
- porucznik – 1914
- kapitan – 1915
- generał brygady – 1927
Otrzymał wiele odznaczeń, w tym:
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Niepodległości
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
Upamiętnienie
W 1991 roku, w 52. rocznicę jego śmierci, w Krakowie umieszczono pamiątkową tablicę. Jest patronem ulic w Krakowie oraz Sopoćkiniach.