Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Józef Korol

Chcę dodać własny artykuł

Józef Korol

Józef Korol, znany jako „Starosta”, „Hajducki”, „Konig”, urodził się 10 grudnia 1900 roku w Strzelcach Opolskich, a zmarł 27 sierpnia 1940 roku w Wiśle-Jaworniku. Był działaczem narodowym oraz starostą tarnogórskim w latach 1931–1935.

Życiorys

Korol pochodził z rodziny robotniczej. Jego ojciec, Karol, był robotnikiem kolejowym oraz naczelnikiem stacji w Starym Oleśnie. Józef uczęszczał do szkół w Strzelcach, Jełowie i Opolu, gdzie rozpoczął naukę w gimnazjum, jednak przerwał ją z powodu powołania do armii niemieckiej w grudniu 1917 roku.

W wojnie brał udział od 1 marca 1918 roku, walcząc na froncie francuskim. Wyróżniał się w walce, za co został odznaczony Krzyżami Żelaznymi I i II klasy oraz ukończył kurs oficerski. Zdemobilizowany w listopadzie 1918 roku, uczestniczył w wydarzeniach związanych z przejęciem władzy w Polsce.

Józef Korol zginął w trakcie starcia z żandarmerią niemiecką, gdyż ukrywał się w willi, gdzie palił dokumenty, aby uniknąć ich przejęcia. Po jego śmierci został pochowany na cmentarzu w Cieszynie, a pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika przez gen. bryg. Stefana Roweckiego „Grota”.

Był żonaty z Władysławą Lazar i miał troje dzieci. Jego rodzina ukrywała się do początku października 1940 roku w okolicach Pińczowa.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (pośmiertnie, 19 marca 1942)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 25 czerwca 1946)
  • Złoty Krzyż Zasługi (11 listopada 1934)
  • Krzyż Żelazny I i II klasy (Cesarstwo Niemieckie)

Upamiętnienie

Na budynku w Wiśle-Jaworniku, gdzie zginął, umieszczono tablicę pamiątkową. W Tarnowskich Górach jedna z ulic nosi jego imię.