Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Józef Kalasanty

„`html

Reklama

Józef Kalasancjusz

Józef Kalasancjusz, znany także jako Kalasanty, to kataloński duchowny katolicki oraz założyciel zakonu pijarów. Urodził się 11 września 1556 lub 1557 w Peralta de la Sal w Hiszpanii, a zmarł 25 sierpnia 1648 w Rzymie. Jako reformator oświaty, wprowadził istotne zmiany w systemie edukacji i został uznany za świętego Kościoła katolickiego.

Życiorys

Józef Kalasancjusz pochodził z szlacheckiej rodziny. Po ukończeniu nauki u trynitarzy, studiował prawo i filozofię. Święcenia kapłańskie przyjął w 1583 roku. Po przybyciu do Rzymu w 1592 roku, dostrzegł potrzebę edukacji dzieci z ubogich rodzin. W 1597 roku otworzył pierwszą w Europie szkołę publiczną, dostępną dla wszystkich dzieci.

Reklama

W 1617 roku założył Zgromadzenie Pawłowe dla Ubogich Matki Bożej od Szkół Pobożnych, które w 1621 roku zostało uznane przez papieża Grzegorza XV za zakon. Po zamknięciu zakonu w 1646 roku, Kalasancjusz kontynuował swoją misję edukacyjną aż do śmierci.

Innowacje w edukacji

Kalasancjusz wprowadził nowatorski system nauczania, oparty na poszanowaniu godności ucznia i zakazie kar cielesnych. Uczył poprzez zachętę i cierpliwość. W 1610 roku ustalił cztery etapy nauczania w ośmiu klasach, które obejmowały:

  • Klasa ósma – wprowadzenie do książek;
  • Klasa siódma i szósta – płynne czytanie;
  • Klasa piąta i czwarta – podstawowe umiejętności;
  • Klasy trzecia, druga i pierwsza – kontynuacja nauki gramatyki.

Patronat i beatyfikacja

Kalasancjusz jest uznawany za twórcę współczesnej szkoły powszechnej. W 1748 roku papież Benedykt XIV ogłosił go błogosławionym, a Klemens XIII w 1767 roku kanonizował. W 1948 roku, w 300. rocznicę jego śmierci, papież Pius XII ustanowił go patronem katolickich szkół podstawowych.

Obchody i sentencje

Wspomnienie liturgiczne Kalasancjusza obchodzone jest 25 sierpnia. Jego nauki i sentencje koncentrują się na wartościach duchowych i edukacyjnych, podkreślając znaczenie poświęcenia i pasji w nauczaniu.

„`

Reklama
Reklama