Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Józef Chłopicki

„`html

Józef Chłopicki – Krótkie Zarysy Życia

Józef Grzegorz Chłopicki herbu Nieczuja (1771-1854) był generałem dywizji Wojska Polskiego, uczestnikiem wielu wojen, w tym insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich oraz powstania listopadowego. Był także baronem cesarstwa i wolnomularzem.

Początki kariery wojskowej

Chłopicki od najmłodszych lat interesował się wojskiem. W wieku 14 lat opuścił szkołę klasztorną i wstąpił do wojska. Po krótkim czasie w armii polskiej zaciągnął się do rosyjskiej, a następnie wrócił do Polski, gdzie zyskał stopień chorążego. Brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku oraz w insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku.

Wojny napoleońskie

Po III rozbiorze Polski Chłopicki wstąpił do Legionów Dąbrowskiego, gdzie awansował na kapitana i brał udział w wielu bitwach. W Hiszpanii, gdzie walczył od 1808 roku, odnosił sukcesy, dowodząc jednostkami w bitwach pod Saragossą i Tudelą. Został odznaczony Legią Honorową oraz Krzyżem Virtuti Militari.

Powrót do Polski i działalność w Królestwie Polskim

Po upadku Napoleona w 1814 roku, Chłopicki dołączył do Wojska Polskiego, gdzie szybko awansował na generała dywizji. Jego relacje z wielkim księciem Konstantym były napięte, co doprowadziło do jego dobrowolnego aresztu domowego.

Dyktator powstania listopadowego

W chwili wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku, początkowo opierał się idei przywództwa, jednak 3 grudnia objął stanowisko dyktatora. Chłopicki sabotował ofensywne działania powstańców i dążył do pertraktacji z carem. Zrezygnował z dyktatury w styczniu 1831, ale pozostał doradcą. Brał udział w bitwie pod Grochowem, gdzie został ciężko ranny.

Ostatnie lata i działalność wolnomularska

Ostatnie lata życia spędził w Krakowie, gdzie zmarł w 1854 roku. W 1805 roku był członkiem loży wolnomularskiej L’Union, a później Frères unis.

Upamiętnienie

  • Jego nazwisko znajduje się na Łuku Triumfalnym w Paryżu.
  • Muzeum Narodowe w Krakowie posiada pamiątki związane z Chłopickim, w tym pistolety od generała La Fayette.

„`

Najnowsze aktualności: