Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Joseph Nicéphore Niépce

Chcę dodać własny artykuł

Joseph Nicéphore Niépce

Joseph Nicéphore Niépce (7 marca 1765 – 5 lipca 1833) był francuskim fizykiem i wynalazcą, uznawanym za jednego z twórców fotografii. Wspólnie z Louisem Jacques’em Daguerrem opracował technikę dagerotypii, która została ogłoszona po jego śmierci w 1839 roku. Mimo to, Niépce wykonał pierwsze trwałe zdjęcie kilkanaście lat wcześniej.

Życiorys

Niépce interesował się chemią i fizyką od młodych lat. W latach 1788–1794 służył w wojsku, a następnie osiedlił się w Nicei z bratem Claude’em. Po ślubie w 1795 roku, doczekał się trzech dzieci, z których tylko jedno przeżyło dzieciństwo. W 1801 roku Niépce wrócił do rodzinnej posiadłości w Chalon, gdzie kontynuował prace nad różnymi wynalazkami.

Pierwsze eksperymenty z fotografią

W 1816 roku Niépce rozpoczął badania nad utrwaleniem obrazów z camera obscura. Jego eksperymenty obejmowały różne materiały, takie jak papier, metalowe i kamienne płytki, a także asfalt syryjski. W 1822 i 1826 roku uzyskał negatywy przedstawiające papieża Piusa VII oraz kardynała d’Ambroise, z których można było wykonywać odbitki, co dało początek heliograwiurze.

Fotografia

W 1826 roku Niépce zdołał uzyskać pierwszą trwałą fotografię, przedstawiającą widok z jego pracowni. Czas naświetlania wynosił prawdopodobnie od 8 godzin do ponad 3 dni. Niépce próbował zaprezentować swój wynalazek w Londynie, gdzie spotkał się z brakiem zainteresowania. W grudniu 1829 roku nawiązał współpracę z Daguerrem, ale Niépce zmarł nagle w 1833 roku. Jego syn Isidore kontynuował negocjacje z Daguerrem, a w 1839 roku Daguerre ogłosił wynalazek fotografii, co wywołało kontrowersje wśród zwolenników Niépce’a.

Współczesne zbiory fotografii Niépce’a znajdują się w National Media Museum w Bath oraz Musée Nicéphore Niépce w Chalon, gdzie przechowywany jest również jego sprzęt.

Bibliografia

  • S. Petersen, Joseph Nicéphore Niépce, w: Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. J. Hannavy, New York 2008, s. 967–970.