Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Josef Bühler

Chcę dodać własny artykuł

Josef Bühler: Życiorys i Zbrodnie

Josef Bühler (16 lutego 1904 – 22 sierpnia 1948) był niemieckim zbrodniarzem hitlerowskim, pełniącym funkcję sekretarza stanu w rządzie Generalnego Gubernatorstwa oraz zastępcy Hansa Franka. Po ukończeniu studiów prawniczych, Bühler związał się z NSDAP w 1932 roku, na zaproszenie Franka, z którym wcześniej pracował jako prawnik.

Po wybuchu II wojny światowej i utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa, Bühler został mianowany na stanowisko szefa biura Franka, a w maju 1940 roku objął funkcję sekretarza stanu. Jako bliski współpracownik Franka, był odpowiedzialny za brutalne prześladowania Polaków, niszczenie ich mienia oraz deportacje do III Rzeszy. Wspierał również politykę eksterminacyjną Żydów, uczestnicząc w Konferencji w Wannsee w 1942 roku, gdzie domagał się szybkiego rozwiązania kwestii żydowskiej w GG.

Proces i Wyrok

Po wojnie Bühler został aresztowany przez aliantów i wydany władzom polskim. Oskarżony o zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu, stanął przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie. Proces trwał od 17 czerwca do 10 lipca 1948 roku, a sąd uznał jego działalność w Generalnym Gubernatorstwie za przestępczą. Bühler został skazany na karę śmierci przez powieszenie, a wyrok wykonano 22 sierpnia 1948 roku w Krakowie.

Podsumowanie

  • Josef Bühler był kluczową postacią w administracji Generalnego Gubernatorstwa.
  • Odpowiedzialny za prześladowania Polaków i eksterminację Żydów.
  • Skazany na śmierć po wojnie za zbrodnie wojenne.
  • Wyrok wykonano w 1948 roku w Krakowie.

Bibliografia

Tadeusz Kułakowski, Proces Józefa Buhlera szefa rządu Generalnego Gubernatorstwa, w: Janusz Gumkowski, Zbrodniarze hitlerowscy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1965.

Linki zewnętrzne

Sąd nad zbrodniarzem wojennym Josefem Bühlerem w PKF na stronie KronikaRP