John Maynard Keynes
John Maynard Keynes (1883-1946) był angielskim ekonomistą, który wprowadził interwencjonizm państwowy do ekonomii i finansów. Jego prace miały kluczowy wpływ na myśl ekonomiczną w XX wieku.
Wykształcenie i kariera
Keynes studiował matematykę i ekonomię na Uniwersytecie Cambridge, gdzie pod kierunkiem znanych ekonomistów, takich jak Arthur Cecil Pigou i Alfred Marshall, rozwijał swoje zainteresowania. Jego pierwsza istotna publikacja, dotycząca gospodarki Indii, ukazała się w 1913 roku.
Okres I wojny światowej
Podczas I wojny światowej Keynes doradzał rządowi brytyjskiemu w sprawach finansowych. Opracował plan ograniczenia wymiany waluty na złoto, co przyczyniło się do stabilizacji sytuacji finansowej kraju. Po wojnie uczestniczył w konferencji wersalskiej, gdzie opowiadał się za umorzeniem długów i sprzeciwiał się wysokim reparacjom dla Niemiec, co zawarł w bestsellerze „The Economic Consequences of the Peace”.
Okres międzywojenny
Po zakończeniu pracy w skarbie, Keynes powrócił na Cambridge, gdzie publikował prace naukowe i był aktywnym inwestorem. W latach 20. był również publicystą, współtworząc czasopismo „Nation and Athenaeum”.
Okres II wojny światowej
W czasie II wojny światowej Keynes był doradcą kanclerza skarbu. W 1944 roku uczestniczył w konferencji w Bretton Woods, gdzie proponował utworzenie międzynarodowej jednostki rozliczeniowej, jednak jego pomysły nie zyskały poparcia.
Teoria ekonomiczna Keynesa
Główne dzieło Keynesa, „Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza” (1936), kwestionowało klasyczną myśl ekonomiczną i koncentrowało się na roli popytu w gospodarce. Jego teoria powstała w odpowiedzi na Wielki kryzys gospodarczy lat 1929-1933 i postulowała, że:
- Produkcja jest określana przez globalny popyt.
- Zmiany ilości pieniądza wpływają na zatrudnienie.
- Bezrobocie wynika z niedostatecznego popytu.
- Państwo powinno aktywnie uczestniczyć w polityce fiskalnej i monetarnej.
Przeciwstawne poglądy
Teorie Keynesa były krytykowane przez ekonomistów takich jak Friedrich von Hayek i Milton Friedman, którzy reprezentowali odmienne podejścia do ekonomii.
Życie prywatne
Keynes był kolekcjonerem sztuki i inwestorem, a jego orientacja seksualna była biseksualna. W 1925 roku ożenił się z Lidią Łopokową, tancerką Ballets Russes.
Wybrane publikacje
- Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza (1936)
- A Treatise on Probability (1921)