Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

John Alcock

Chcę dodać własny artykuł

John Alcock – pionier lotnictwa

John Alcock (5 listopada 1892 – 18 grudnia 1919) był brytyjskim lotnikiem, znanym z pierwszego nieprzerwanego przelotu przez Atlantyk, który odbył się w 1919 roku. Wraz z nawigatorem Arthurem Whittenem Brownem, Alcock dokonał tego historycznego lotu samolotem Vickers Vimy.

Wczesne życie i kariera wojskowa

Zanim zajął się lotnictwem, Alcock pracował jako mechanik motocyklowy. Swoje zainteresowanie lotnictwem rozwijał w warsztatach lotniczych, a w 1911 roku ukończył kurs pilotażu. W trakcie I wojny światowej służył jako instruktor pilotażu oraz pilot w lotnictwie bombowym Royal Naval Air Service (RNAS). W 1916 roku został wysłany na front w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie brał udział w kilku misjach, w tym w nalotach na Stambuł.

W wyniku awarii silnika podczas jednej z akcji 30 września 1917, jego samolot wpadł do morza, a Alcock został wzięty do niewoli przez Turków. Po wojnie zakończył służbę wojskową w stopniu kapitana w marcu 1919 roku.

Przelot przez Atlantyk

W nocy z 14 na 15 czerwca 1919 roku Alcock i Brown wykonali pierwszy w historii nieprzerwany przelot nad Oceanem Atlantyckim. Startując z Nowej Fundlandii, po 16 godzinach i 28 minutach lotu, wylądowali w Irlandii, pokonując dystans 3040 km (1890 mil). Ich osiągnięcie przyniosło im sławę i uznanie.

Nagrody i upamiętnienie

  • Uznanie za bohaterów narodowych.
  • Uroczystość dekoracji przez Króla Jerzego V Orderem Imperium Brytyjskiego.
  • Nagroda w wysokości 10 000 funtów od gazety Daily Mail.
  • Umieszczenie samolotu Vimy w Muzeum Nauki w Londynie.

Śmierć

18 grudnia 1919 roku, podczas lotu nowym samolotem amfibią Vickers Viking na salon lotniczy w Paryżu, Alcock rozbił się we mgle na Cote d’Everard koło Rouen we Francji, ponosząc śmierć na skutek odniesionych obrażeń.

John Alcock pozostaje symbolem pionierskiego ducha lotnictwa i odwagi, będąc jednym z pierwszych, którzy przekroczyli Atlantyk w powietrzu.