Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Joanna Grudzińska

Joanna Grudzińska

Joanna Grudzińska, hrabianka Joanna Nepomucena Barbara Grudzińska herbu Grzymała, była morganatyczną żoną wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa. Urodziła się 29 września 1791 roku w Poznaniu, a zmarła 29 listopada 1831 roku w Carskim Siole.

Reklama

Życie osobiste

Joanna była córką Antoniego Grudzińskiego, ostatniego właściciela Chodzieży. W dniu 27 maja 1820 roku poślubiła wielkiego księcia Konstantego, który rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną po 20 latach separacji. Z powodu morganatycznego charakteru małżeństwa, Konstanty w 1823 roku zrezygnował z praw do tronu rosyjskiego. Po trzech ceremoniach ślubnych (prawosławnej, katolickiej i cywilnej) otrzymała tytuł księżnej łowickiej.

Joanna miała dwie siostry: Antoninę, która wyszła za generała Dezyderego Chłapowskiego, oraz Józefę, która poślubiła Wacława Gutakowskiego.

Reklama

Śmierć i dziedzictwo

Zmarła w Carskim Siole sześć miesięcy po śmierci księcia Konstantego. Jej pogrzeb odbył się w tym samym miejscu, a po jej śmierci car Mikołaj I polecił odmłodzić jej datę urodzenia o 8 lat. W 1929 roku jej szczątki ekshumowano i przeniesiono do Rąbinia pod Śremem, gdzie spoczęła obok siostry Antoniny i jej męża.

Wpływ na życie publiczne

Joanna Grudzińska nie miała większego wpływu na życie publiczne w Polsce. Wydaje się, że popierała carski program polityczny i była przeciwniczką powstania listopadowego, postrzegając je jako rebelię przeciwko rodzinie carskiej. Jej aktywność społeczna ograniczała się głównie do działań religijnych i filantropijnych.

Kultura i literatura

W 1908 roku Wacław Gąsiorowski opublikował powieść historyczną „Księżna łowicka”, a w 1932 roku powstał polski film fabularny o tym samym tytule z Jadwigą Smosarską w roli głównej.

Reklama

Bibliografia

  • Władysław Bortnowski, Wielki Książę Konstanty i Joanna Grudzińska, Wyd. Łódzkie 1981.
  • Jan Czyński, Cesarzewicz Konstanty i Joanna Grudzińska, czyli Jakubini polscy, Warszawa 1956.
  • Hanna Muszyńska-Hoffmannowa, Joanna, moja światłość, Łódź 1973.
Reklama