Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Joanis Metaksas

Joanis Metaksas

Joanis Metaksas (12 kwietnia 1871 – 29 stycznia 1941) był greckim politykiem prawicowym, generałem oraz premierem Grecji od 1936 do 1941 roku. Jako lider Partii Wolnej Opinii, Metaksas pełnił rolę de facto dyktatora w tym okresie.

Reklama

Życiorys

Czasy przed I wojną światową

W 1897 roku Metaksas uczestniczył w kampanii tesalskiej, walcząc przeciwko tureckiej agresji. Jako szef Sztabu Generalnego zreorganizował armię grecką, co przyczyniło się do jej sukcesów w wojnach bałkańskich (1912-1913).

Lata międzywojenne

W czasie schizmy narodowej Metaksas popierał króla Konstantyna I i był przeciwnikiem zaangażowania Grecji w I wojnę światową. Po dymisji króla i objęciu władzy przez premiera Venizelosa, Metaksas stracił wpływy. W 1922 roku, po powrocie Jerzego II na tron, założył rojalistyczną Partię Wolnej Opinii.

Reklama

Po wprowadzeniu republiki w 1924 roku, Metaksas kontynuował działalność polityczną. Kryzys ekonomiczny lat 30. przyczynił się do wzrostu niezadowolenia społecznego. W 1935 roku, po plebiscycie, przywrócono monarchię, co umożliwiło Metaksasowi powrót do władzy.

Rządy Metaksasa

Metaksas ustanowił autorytarny rząd, wprowadzając cenzurę oraz ograniczając swobody demokratyczne. Dążył do stworzenia „trzeciej cywilizacji greckiej”, łącząc elementy dziedzictwa starożytnej Grecji i Bizancjum. W 1935 roku zreformował armię i rozpoczął budowę systemu fortyfikacji (Linia Metaksasa).

W 1940 roku Grecja stawiła czoła włoskiej ofensywie, która zakończyła się porażką Włochów. W styczniu 1941 roku Metaksas odrzucił brytyjską ofertę pomocy wojskowej, obawiając się prowokacji ze strony Niemiec. Po jego śmierci, jednostki brytyjskie uzyskały zgodę na lądowanie w Grecji, co miało miejsce w kontekście agresji państw Osi wiosną 1941 roku.

Reklama
Reklama