Języki anatolijskie
Języki anatolijskie stanowią podrodzinę języków indoeuropejskich, używanych przez mieszkańców współczesnej Anatolii od około 2000 r. p.n.e. do początków naszej ery. Ich pochodzenie i rozwój budzą wciąż wątpliwości wśród językoznawców, którzy zastanawiają się, czy były one pierwszymi językami odłączonymi od praindoeuropejskiego, czy też miały bliskie pokrewieństwo z innymi podrodzinami indoeuropejskimi.
Na przełomie XVIII i XVI wieku p.n.e. używano języka starohetyckiego, znanego z glinianych tabliczek spisanych pismem klinowym, co czyni go najstarszym zapisem języków indoeuropejskich. W późniejszym okresie (XV–VIII w. p.n.e.) pojawiły się zabytki języków nowohetyckiego, luwijskiego i palajskiego. Z drugiej połowy I tysiąclecia p.n.e. pochodzą dokumenty w językach takich jak lidyjski, licyjski, milyjski i karyjski, zapisane alfabetem greckim.
Języki anatolijskie zaczęły zanikać prawdopodobnie w okresie Cesarstwa Rzymskiego. W I wieku n.e. w Anatolii wciąż funkcjonowały różne języki przedgreckie, w tym:
- kapadocki w Kapadocji
- karyjski w Kiburze
- lidyjski w Solime
- likaoński w Listrze
- pizydyjski w Pizydii
Mitrydates VI Eupator, król Pontu, posługiwał się aż 22 językami, a Strabon wskazywał na 70 różnych języków w Anatolii. Pliniusz Starszy z kolei wspominał o istnieniu 130 języków od Anatolii do Kaukazu, z których część mogła przynależeć do grupy anatolijskiej.
Klasyfikacja języków anatolijskich
Języki anatolijskie można podzielić na kilka grup:
- Języki hetycko-palajskie
- hetycki
- palajski
- lidyjski
- Języki luwijskie
- luwijski
- luwijski hieroglificzny
- licyjski
- milyjski
- karyjski
- pizydyjski
- sydetyjski
- Inne języki anatolijskie
- izauryjski
- kapadocki
- likaoński
- pizydyjski
- kalaśmaicki
Przypisy i bibliografia
W literaturze przedmiotu można znaleźć wiele prac dotyczących języków anatolijskich, w tym m.in.:
- Ignacy Ryszard Danka, Stanowisko języków anatolijskich w rodzinie indoeuropejskiej i ich wzajemne związki
- James P. Mallory, Douglas Q. Adams, Encyclopedia of Indo-European Culture
- Maciej Popko, Ludy i języki starożytnej Anatolii