Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Język słowacki

Język słowacki

Język słowacki (słow. slovenčina) jest językiem należącym do grupy zachodniosłowiańskiej, używanym przez ponad 6 milionów osób, głównie na Słowacji, gdzie pełni funkcję języka urzędowego. Jest również jednym z języków urzędowych w serbskiej Wojwodinie oraz używany przez Słowaków w Polsce, Rumunii, Węgrzech, USA i Kanadzie.

Reklama

Historia i piśmiennictwo

Nowoczesny język słowacki powstał w połowie XIX wieku. Używa się w nim zmodyfikowanego alfabetu łacińskiego, składającego się z 46 liter oraz trzech dwuznaków: dz, dž i ch.

Fonetyka i fonologia

Język słowacki zachował niektóre cechy języka prasłowiańskiego, w tym iloczas, który odgrywa funkcję dystynktywną. Samogłoski długie oznaczane są znakiem długości (dĺžeň). Na przykład, różnica między krik („krzyk”) a krík („krzak”) jest wyraźna. Akcent w słowackim jest dynamiczny i zawsze pada na pierwszą sylabę wyrazu.

Reklama

Gramatyka

Gramatyka słowacka jest podobna do polskiej. Rzeczowniki odmieniają się przez liczby (pojedyncza i mnoga) oraz przypadki, z sześcioma przypadkami, gdzie mianownik i wołacz mają identyczne formy. Czasowniki mają podobne tryby i czasy jak w polskim, z zachowaniem formy osoby czasu teraźniejszego dla czasownika byť („być”).

Rzeczowniki

Rzeczowniki dzielą się na pospolite i własne oraz na konkretne i abstrakcyjne. Wyróżnia się także rzeczowniki żywotne (ludzie, zwierzęta) i nieżywotne, które odmieniają się w zależności od przypadku.

Przymiotniki

Odmiana przymiotników w słowackim jest podobna do polskiej, z identycznymi zasadami stopniowania. Występują wyjątki jak dobrý („dobry”) oraz inne, które nie mają odpowiedników w języku polskim.

Dialekty

Dialekty słowackie różnią się znacznie między sobą, a podstawą literackiego języka słowackiego stał się dialekt środkowosłowacki, z wpływami zachodniosłowackimi.

Reklama
Reklama