Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Język cachurski

Język cachurski

Język cachurski, znany również jako cachski (nazwa własna: ЦIахьна миз), jest językiem z rodziny kaukaskich, zaliczanym do podgrupy lezgińskiej. Jest blisko spokrewniony z językiem rutulskim.

Reklama

Obecnie język ten jest używany przez Cachurów, rdzenną ludność zamieszkującą kilka aułów w południowym Dagestanie oraz częściowo w północnym Azerbejdżanie. Liczba użytkowników języka cachurskiego wynosi około 22 tys. osób.

Historia piśmiennictwa

Pierwsze wzmianki o próbach stworzenia piśmiennictwa cachurskiego pochodzą z XIII wieku, kiedy to dokonywano przekładów arabskich tekstów liturgicznych. Mimo to, norma literacka nie rozwijała się, a teksty były często zapisywane w języku perskim lub tureckim.

Reklama

W latach 30. XX wieku podjęto próbę stworzenia nowego piśmiennictwa, opartego na łacince, jednak zakończyła się ona niepowodzeniem. W początku lat 90. XX wieku zainicjowano prace nad normą literacką, opartą na cyrylicy. Powstał również alfabet cyryliczny dla potrzeb piśmiennictwa. Od 1995 roku w języku cachurskim wydawana jest gazeta Nur (Нур, co oznacza Świat).

Stan zagrożenia

Język cachurski jest zagrożony wymarciem, co jest spowodowane niewielką liczebnością społeczności oraz dominacją innych języków, takich jak azerski i rosyjski. Pierwsze informacje na temat języka cachurskiego pojawiły się w II połowie XIX wieku, a w XX wieku badania w regionie prowadzili tacy naukowcy jak A. Gienko i A. Dirr.

Reklama

Kategorie

  • Kategoria: Języki kaukaskie
  • Kategoria: Języki zagrożone w Azji
  • Kategoria: Języki Rosji
  • Kategoria: Języki Azerbejdżanu
Reklama