Jęzor – Dzielnica Sosnowca
Jęzor to południowa, historyczna dzielnica Sosnowca, granicząca z Jaworznem, Niwką oraz Modrzejowem i Mysłowicami. Granicę z Niwką i Modrzejowem wyznacza rzeka Biała Przemsza, natomiast rzeka Przemsza oddziela Jęzor od Mysłowic. Od 2004 roku Jęzor, wraz z Niwką, Modrzejowem i Borem, tworzy osiedle w ramach dzielnicy „Południe” i posiada jeden mandat w piętnastoosobowej Radzie Dzielnicy.
Dzielnica jest dobrze skomunikowana. Przez Jęzor przebiega sieć dróg oraz torowisk, w tym węzeł drogowy z drogą ekspresową S1 i drogą krajową nr 79. Choć stacja kolejowa w Jęzorze nie obsługuje ruchu pasażerskiego, odgrywa istotną rolę w połączeniach z siecią kolejową PKP PLK oraz prywatnymi liniami kolejowymi.
Historia
Do 1790 roku Jęzor był przysiółkiem Dąbrowy Narodowej, należącym do biskupstwa krakowskiego. W latach 1795-1809 areał ten wchodził w skład Monarchii Habsburgów, a następnie Księstwa Warszawskiego (1809-1815). Po wojnach napoleońskich Jęzor znalazł się w Wolnym Mieście Kraków (1815-1846), potem w Cesarstwie Austriackim do 1867 roku, a później w monarchii austro-węgierskiej aż do 1918 roku. W okresie międzywojennym obszar Jęzora należał do powiatu chrzanowskiego w województwie krakowskim. W 1953 roku Jęzor został przyłączony do Sosnowca.
Ważniejsze obiekty
- Centrum Handlowe Designer Outlet Sosnowiec
- Stacja kolejowa Sosnowiec Jęzor
- Lokomotywownia
Ulice
- Budowlana
- Jaworznicka
- Łabędzia
- Mostowa
- Orląt Lwowskich (97-139)
- Plażowa
- Stacja Jęzor
- Starowiejska
- Zagaje
- Zawodzie