Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jeziorzany (województwo lubelskie)

„`html

Reklama

Jeziorzany

Jeziorzany, dawniej znane jako Łysobyki (do 1965) i Przetoczno (do ok. 1564), to wieś sołecka w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Jeziorzany. Miejscowość leży w Pradolinie Wieprza, na wyspie utworzonej przez rzekę Wieprz. Jest siedzibą gminy oraz parafii Trójcy Świętej. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, Jeziorzany liczyły 761 mieszkańców. Wieś uzyskała prawa miejskie w 1498 roku, ale została zdegradowana w 1869.

Historia

Jeziorzany otrzymały przywilej lokacyjny 3 lutego 1498 roku z rąk króla Jana I Olbrachta na prośbę wojewody lubelskiego Mikołaja z Ostrowa. Jednak z powodu problemów finansowych, projekt nie został zrealizowany. W latach 30. XVI wieku, tereny te przeszły w ręce rodziny Zbąskich, a w 1533 roku potwierdzono wcześniejszy przywilej. W 1564 roku zmieniono nazwę na Łysobyki, które funkcjonowały jako miasto do 1869 roku, gdy zostały pozbawione praw miejskich przez carat.

Reklama

Podczas powstania listopadowego w 1831 roku miała miejsce bitwa znana jako wyprawa łysobycka. W czasie I wojny światowej miejscowość była przygraniczna, a podczas bitwy pod Kockiem stacjonowała tu 13. Dywizja Piechoty Zmotoryzowanej III Rzeszy. W Jeziorzanach urodził się ks. Stanisław Płodzień, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nazwa Jeziorzany została oficjalnie przywrócona 27 listopada 1965 roku.

Zabytki

  • XVI-wieczny układ ulic z drewnianymi domami zdobionymi okiennicami i ganekami.
  • Kościół Trójcy Świętej z 1782 roku.

Linki zewnętrzne

„`

Reklama
Reklama