Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie to zespół połączonych jezior krasowych, znajdujący się w centrum Chorwacji, w regionie Lika, blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Teren ten leży w górskim obszarze na wschodnim skraju Gór Dynarskich.
Charakterystyka
Jeziora powstały w depresji między masywami górskimi Mala Kapela i Plješevica. Podłoże stanowią skały węglanowe, głównie wapienie i dolomity, które wpływają na ukształtowanie systemu jezior. Jeziora dzielą się na dwa zespoły: Górne Jeziora i Dolne Jeziora.
- Górne Jeziora: Większe i o łagodnych brzegach, w skład których wchodzą m.in. Prošćansko, Veliko i Malo jezero.
- Dolne Jeziora: Mniejsze, usytuowane w głębokim kanionie, w tym Milanovac i Gavanovac.
Jeziora łączą się ze sobą za pomocą trawertynowych grobli, na których znajdują się liczne wodospady, ich liczba przekracza 90. Całkowita długość jezior wynosi 8,2 km, a ich powierzchnia to około 200 ha. Największe jezioro, Kozjak, ma powierzchnię 80 ha i głębokość 49,5 m.
Jeziora są zasilane przez system wód podziemnych i powierzchniowych, w tym rzeki Matica, która zasilana jest potokami Crna i Bijela rijeka. Wysoki na 78 m Wielki Wodospad (Veliki slap) jest największym wodospadem Chorwacji, a kaskada Sastavci, wysoka na 25 m, jest miejscem, gdzie wody systemu jezior Plitwickich łączą się z rzeką Korana.
Ochrona
Jeziora Plitwickie są częścią Parku Narodowego Jezior Plitwickich, jednego z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Chorwacji. Turyści mogą zwiedzać jeziora, jednak zabronione jest kąpanie się i uprawianie sportów wodnych.
Bibliografia
- Ćirlić Branko: Przewodnik po Jugosławii, wyd. III, Sport i Turystyka, Warszawa 1989.
- Drzycimski Idzi: Plitwickie Jeziora, w: „Poznaj świat” R. XII, nr 11 (144), listopad 1964.