„`html
Jerzy Urban
Jerzy Urban, pierwotnie Jerzy Urbach (ur. 3 sierpnia 1933 w Łodzi, zm. 3 października 2022 w Piasecznie), był polskim dziennikarzem, publicystą, satyrykiem i politykiem. W latach 1981–1989 pełnił funkcję rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL oraz ministra-członka Rady Ministrów od kwietnia do września 1989. Był także redaktorem naczelnym tygodnika „NIE” od 1990 do 2022 roku.
Życiorys
Urodził się w rodzinie żydowskiej, która osiedliła się w Łodzi. W dzieciństwie przeżył II wojnę światową, a po wojnie wrócił do Łodzi. Karierę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku, a jego pierwsze publicystyczne sukcesy związane były z tygodnikiem „Polityka”. W 1981 roku został rzecznikiem prasowym rządu, gdzie organizował konferencje prasowe, które stały się ważnym narzędziem propagandy.
Udział w nagonce na ks. Jerzego Popiełuszkę
Urban był zaangażowany w propagandowe ataki na ks. Jerzego Popiełuszkę, współpracując z władzami PRL. Jego artykuły miały na celu zdyskredytowanie duchownego, co spotkało się z dużą krytyką społeczną.
Działalność po 1989 roku
Po 1989 roku Urban kontynuował karierę dziennikarską jako redaktor naczelny tygodnika „NIE”, który zyskał popularność dzięki krytyce rządów SLD. W latach 90. był również członkiem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Kontrowersje i procesy sądowe
Urban był osobą kontrowersyjną, znaną z ostrej krytyki rządów i osobistych ataków na przeciwników politycznych. Był również przedmiotem wielu procesów sądowych, w tym sprawy dotyczącej oskarżeń o plagiat i słowa „Goebbels stanu wojennego”.
Życie prywatne
Jerzy Urban był dwukrotnie żonaty, a ostatnią jego żoną była Małgorzata Daniszewska. Miał córkę, Aleksandrę, oraz dwoje wnuków. Zmarł w 2022 roku i został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Książki i filmografia
Urban napisał ponad 20 książek, w tym „Alfabet Urbana”, który cieszył się dużą popularnością. Działał także w filmografii, pisząc scenariusze do krótkometrażowych filmów oraz występując jako aktor.
Odznaczenia
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Złoty Krzyż Zasługi
- Order Sztandaru Pracy II klasy
- Order Cyryla i Metodego (Bułgaria)
„`